Madrid 5. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Santi Palacios)

Strany podporujúce nezávislosť Katalánska zvíťazia v decembrových regionálnych voľbách, nie je však isté, či získajú aj parlamentnú väčšinu. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktoré v nedeľu zverejnili barcelonské noviny La Vanguardia.
Stúpenci referenda so súhlasnými transparentami oslavujú na uliciach v Barcelone po oficiálnom skončení referenda o nezávislosti Katalánska

Prieskum inštitútu GAD3 z prelomu októbra a novembra ukázal, že strany Katalánska republikánska ľavica (ERC), Katalánska európska demokratická strana (PDeCAT) a Kandidátka ľudovej jednoty (CUP) získajú 66 až 69 kresiel v katalánskom parlamente. Ten má 135 členov, na väčšinu tak potrebujú 68 poslancov. Tábor separatistov doteraz disponoval väčšinou 72 mandátov.
Podobné výsledky priniesol aj ďalší prieskum inštitútu NC Report pre konzervatívne noviny La Razón, realizovaný v rovnakom čase, podľa ktorého by zmienené tri strany podporujúce nezávislosť vyhrali so spoločným ziskom 65 kresiel.
Ústredná španielska vláda vyhlásila na 21. decembra predčasné voľby v Katalánsku, odvolala jeho vládu a prevzala priamu kontrolu nad týmto autonómnym regiónom po tom, ako katalánski poslanci 27. októbra prijali vyhlásenie nezávislosti.
Odvolaný katalánsky premiér Carles Puigdemont odcestoval s viacerými ministrami do Belgicka krátko po oznámení opatrení Madridu a tento týždeň naňho vydali európsky zatykač. Puigdemont a 13 členov jeho bývalej vlády čelí obvineniam zo vzbury, sprenevery verejných financií, protištátnej činnosti a ďalších trestných činov v súvislosti s presadzovaním nezávislosti Katalánska.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.