Rím 14. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)
 
Talianske protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) a pravicovo-populistická strana Liga Severu (LN) budú na dosiahnutie koaličnej dohody potrebovať “ešte niekoľko dní”. Uviedol to podľa agentúry DPA v pondelok líder M5S Luigi Di Maio.

Na snímke líder talianskeho hnutia Piatich hviezd (M5S) Luigi Di Maio

“Povedali sme prezidentovi, že potrebujeme ešte niekoľko dní na to, aby sme nadobro dokončili diskusiu o (politických) otázkach a mohli dať našej krajine vládu zmeny,” povedal Di Maio po stretnutí s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom.
Mattarella stanovil nedeľu za posledný termín, dokedy sa mala prelomiť patová situácia po nerozhodnom výsledku, ktorý priniesli marcové voľby. Di Maio v nedeľu večer uviedol, že s LN absolvovali “produktívny” rokovací deň a dohodli sa na programe budúcej koaličnej vlády. Diskusie o tom, kto povedie budúcu koalíciu, však budú medzi nimi naďalej pokračovať. Podľa lídra M5S sa však premiérom nestane technokrat.
Parlamentné voľby v Taliansku zo 4. marca priniesli najväčší úspech protisystémovému M5S a stredopravicovej koalícii, ktorej súčasťou je LN a strana expremiéra Silvia Berlusconiho Vpred Taliansko (FI). Ani jeden subjekt však nezískal v parlamente absolútnu väčšinu. Líder M5S Luigi Di Maio odmietol byť súčasťou vlády, v ktorej by bol aj Berlusconi.
Doterajších päť kôl rokovaní o vytvorení novej vlády bolo neúspešných a niektorí analytici očakávali, že prezident Mattarella minulý týždeň vymenuje “neutrálnu” vládu, ktorej úlohou by bolo schváliť nový rozpočet a pripraviť predčasné voľby na začiatok roka 2019. Strany M5S a LN ho však prekvapujúco požiadali, aby ešte počkal, a začali opätovne rokovať o možnom konsenze.
 
Príspevok Strany M5S a LN potrebujú na koaličnú dohodu “ešte niekoľko dní” zobrazený najskôr Hlavné správy.