Markušovce 10. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR- Martin Baumann)
 
Jedným z prvých krokov novovzniknutej politickej strany pod názvom Strana tolerancie a spolunažívania (STaS) bude výzva na odstúpenie súčasného splnomocnenca vlády pre rómske komunity Ábela Ravasza. Pre TASR to potvrdil predseda strany František Tanko, pričom dôvodom na odvolanie je podľa neho fakt, že za viac ako dva roky vo funkcii Ravasz neurobil nič dobré pre rómsku menšinu. Ravasz tieto tvrdenia i výzvu odmietol komentovať

Na snímke predseda občianskeho združenia Únia Rómov na Slovensku František Tanko

V piatok mala STaS v Markušovciach, okres Spišská Nová Ves, prípravný snem, kde si členovia zvolili šiestich podpredsedov. Stali sa nimi Marek Virág, starosta Markušoviec, Vladimír Horváth, starosta Hranovnice, Ivan Dunka starosta Richnavy, Jaroslav Tokár, starosta Vrbnice spolu s Vojtechom Tancošom a Mariánom Kandráčom. Členovia strany zároveň odsúhlasili aj krajských predsedov, za Košický kraj je ním Július Grulyo a za Prešovský kraj Boris Rakaš.
„Pripravujeme sa na komunálne voľby, máme v strane rómskych i nerómskych starostov, tiež olaských Rómov. Je to pozitívny fakt, že sa nám darí konečne spájať,“ konštatoval Tanko. Nechcel konkretizovať, koľko členov má v súčasnosti strana, dodal, že podporia každého kandidáta na post primátora, starostu či poslanca v nadchádzajúcich komunálnych voľbách, ktorý bude mať záujem riešiť rómsku problematiku.
Tanko tiež upozornil, že hlavnou prioritou nového politického subjektu bude stretnúť sa s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim (Smer-SD), ktorému plánujú predstaviť návrhy na zlepšenie života menšín na Slovensku, najmä v súvislosti so zamestnanosťou a čerpaním eurofondov. Rómsku menšinu podľa neho v súčasnosti najviac trápi diskriminácia a nedostatok pracovných miest.
 
Príspevok Strana tolerancie a spolunažívania si zvolila predsedníctvo zobrazený najskôr Hlavné správy.