Praha 17. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:Václav Klaus ml. Facebook)
 
Výkonná rada českej Občianskej demokratickej strany (ODS) v sobotu vylúčila poslanca Václava Klausa mladšieho zo strany. Informoval o tom šéf občianskych demokratov Petr Fiala, ktorého cituje webový spravodajský portál Novinky.cz

Na snímke Václav Klaus ml.

“Václava Klausa mladšieho som priviedol k ODS ja, aj napriek výhradám niektorých mojich kolegov. To, že potom nebol lojálny ku mne, by som bez problémov zvládol. To, že nie je lojálny k ODS, k jej programu, hodnotám a princípom, sa však ďalej obchádzať nedá,” uviedol Fiala na Twitteri.
Návrh na vylúčenie bol schválený jednomyseľne, uviedla ODS. V odôvodnení vylúčenia publikovanom na webe strany sa okrem iného uvádza, že Václav Klaus mladší otvorene podporuje vystúpenie ČR z EÚ, spochybňuje účasť vojakov armády ČR vo vojenských misiách alebo sa zúčastňuje na podujatiach organizovaných problematickými organizáciami.
“Václav Klaus mladší navyše verejne deklaruje, že v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu nebude voliť kandidátku ODS,” uviedla strana.
ODS Klausa riešila kvôli výrokom o židovských transportoch v Snemovni a následnému prirovnaniu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona k nacistickému vodcovi Adolfovi Hitlerovi.
Klaus prirovnal schvaľovanie zákonov v Snemovni kvôli predpisom EÚ k rozhodovaniu židovských výborov o zložení transportov do nacistických koncentračných táborov v utorkovej debate pri hlasovaní o nariadení o ochrane osobných údajov. Predseda strany Petr Fiala sa následne za jeho výrok v mene ODS ospravedlnil.
ODS vo vyhlásení uviedla, že sa od jeho slov dištancuje a považuje takéto slová za neprijateľné. Svojho syna sa zastal bývalý český dvojnásobný prezident a zakladateľ ODS Václav Klaus starší. Podľa neho ODS smeruje k politickej bezvýznamnosti a mal by vzniknúť nový pravicový subjekt.

 
Príspevok Strana ODS vylúčila Václava Klausa mladšieho zobrazený najskôr Hlavné správy.