Jeruzalem 22. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)

Izraelský exminister obrany Avigdor Lieberman v nedeľu oznámil, že ako kandidáta na zostavenie povolebnej koalície neodporučí ani predsedu pravicovej strany Likud Benjamina Netanjahua, ale ani Bennyho Ganca, ktorý stojí na čele centristického bloku Modrá a biela

Na snímke Avigdor Lieberman

Lieberman, ktorý by mohol zohrať kľúčovú rolu v súčasnej patovej situácii na izraelskej politickej scéne, o svojom stanovisku novinárov informoval v čase, keď izraelský prezident Reuven Rivlin začína viesť s lídrami parlamentných strán konzultácie týkajúce sa poverenia zostavením vlády.

Lieberman trvá na vytvorení vlády širokej koalície. Tá by mala podľa jeho predstáv zahŕňať Netanjahuov Likud, Gancov blok Modrá a biela a ním vedenú stranu Izrael, náš domov, ktorá vo voľbách získala osem poslaneckých mandátov.

Lieberman v nedeľu vysvetlil, že Netanjahua nemôže podporiť ako kandidáta na premiéra, pretože šéf Likudu je ochotný vytvoriť koalíciu s ultraortodoxnými stranami. Lieberman tieto subjekty podozrieva, že chcú sekulárnych obyvateľov Izraela primať riadiť sa náboženským právom.

Ganc zasa nemôže mať jeho podporu, lebo by podľa Liebermana mohol chcieť uzavrieť dohodu o spolupráci s ultraortodoxnými stranami alebo so stranami izraelských Arabov. Oba tieto tábory Lieberman označil za “nepriateľov”.

Ako prvého Rivlin v nedeľu prijal Bennyho Ganca, ktorého strana Modrá a biela získala vo voľbách najviac – 33 – mandátov. Gancov blok však zatiaľ dostatočnú podporu iných politických strán, aby mohla vzniknúť koaličná vláda.

V priebehu nedele sa prezident postupne stretne aj so zástupcami strán Likud, Jednotná arabská kandidátka, Združenie sefardov verných Tóre (Šas) a Izrael, náš domov. V pondelok potom prijme zástupcov strán Jednotný judaizmus Tóry, Jamina, Strana práce-Gešer a Demokratický zväz.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj