Kyjev 22. júna 2019 (HSP/Strana.ua/Foto:SITA/AP-Vadim Ghirda)

Presne mesiac pred predčasnými parlamentnými voľbami na Ukrajine strana bývalého  prezidenta Petra Porošenka „Európska solidarita“ klesla už na piate miesto a v  prieskumoch získava približne päť percent hlasov voličov, čiže sa nachádza na hranici zvoliteľnosti. Na tretie miesto sa nečakane vyšplhala strana „Hlas“ známeho speváka Svjatoslava Vakarčuka, ktorá berie hlasy strane Petra Porošenka a Júlie Tymošenkovej

Na snímke Petro Porošenko s manželkou Marinou

Ukrajinské médiá si všímajú, že úspech strany „Hlas“, ktorej lídrom je spevák Svjatoslav Vakarčuk, je založený na tom istom základe, ako aj úspech strany „Sluha ľudu“ populárneho komika a šoumena, ktorý sa stal prezidentom, – Vladimíra Zelenského. Ukrajinci volia populárne osobnosti zo šoubiznisu, neveria starej politickej garnitúre. Novinári a analytici poukazujú na prekvapivý nárast preferencií „Opozičnej platformy – Za život“ Juria Bojka a strany „Hlas“ Svjatoslava Vakarčuka, ktorá, ako tvrdia domáce médiá, začína pomaly „kradnúť“ voličov strane Vladimíra Zelenského.

Preto počet voličov, ktorí budú o mesiac voliť stranu „Sluha ľudu“, sa trochu znížil – zo 48,2% na 47,1%. Na druhom mieste zostáva „Opozičná platforma – Za život“ Juria Bojka s 11,1%. Na tretie miesto sa s 8,1% prepracovala strana „Hlas“ speváka Svjatoslava Vakarčuka. Na štvrtom mieste je strana „Baťkivščina“ Júlie Tymošenkovej so 7,3% a na piatej pozícii a presne na hranici zvoliteľnosti sa nachádza strana Petra Porošenka „Európska solidarita“ s 5%. Väčšina analytikov sa domnieva, že v priebehu mesiaca preferencie strany bývalého prezidenta ešte viac poklesnú a nedostane sa do parlamentu.

Novinári prízvukujú, že potom Petrovi Porošenkovi zostane iba jedno východisko – útek do zahraničia. Ak nezíska poslaneckú imunitu, rýchlo sa dostane na lavicu obžalovaných a bude odsúdený na dlhoročné väzenie: za ušami toho má viac, ako dosť. Analytici podotýkajú, že práve strana „Hlas“ Svjatoslava Vakarčuka „kradne“ hlasy strane Júlie Tymošenkovej a hlavne Petra Porošenka. Populárny spevák, známy z pódií, televíznych obrazoviek a rozhlasových relácií, hlása tie isté zámery a ideály, rozdáva na vlas podobné sľuby, navrhuje rovnaký smer – EÚ a NATO, ale voliči, ktorí už neveria politikom, ktorí ich sklamali a oklamali, Tymošenkovej a Porošenkovi, mienia voliť populárnu osobu zo šoubiznisu Vakarčuka – presne takým štýlom, ako za prezidenta zvolili komika a šoumena Zelenského.

Na Ukrajine vznikol podobný „fenomén“ ako na Slovensku a v mnohých európskych krajinách. Postoje a názory ľudí ovplyvňuje slniečkarsky mainstream a drvivá väčšina mladých ľudí, ktorí nemajú žiadne životné, praktické a politické skúsenosti, čerpajú vedomosti z internetu, ktorý je väčšinou veľmi zlý poradca, pretože je takisto otrávený slniečkarskym mainstreamom – politickým, analytickým a novinárskym.

A práve tak vznikajú rýchlokvasené politické sily: „progresívni“ a „slušní“ na Slovensku a „Sluha ľudu“ a „Hlas“ na Ukrajine, presne tak prostredníctvom veľkej šou v médiách a na internete „vypestovali“ slniečkarských prezidentov – Čaputovú na Slovensku a Zelenského na Ukrajine. Scenár je rovnaký: mládež potrebuje šou, zábavu a sľuby, ktoré potom sa vôbec nemusia plniť, a je to vybavené.

Výsledky ukrajinských parlamentných volieb, zloženie novej vlády a parlamentu, smerovanie krajiny nie je ťažké odhadnúť – žiadne zmeny nenastanú. Dnes to vyzerá tak, že aj na Slovensku o 9 mesiacov vyhrajú „slušní“, „progresívni“, „kiskovci“, „sulíkovci“, „matovičovci“ a spol. Záleží iba na našich voličoch, či budú aj naďalej preferovať mainstreamovú propagandu, slniečkarsku šou, internetové kaleráby a politické divadielko starej garnitúry, alebo konečne zapnú aj rozum a budú voliť ozajstné proslovenské sily.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj