Štrajk zamestnancov PPS Group končí, plat im vzrastie o 38,50 eura

Časovo neobmedzený štrajk stoviek zamestnancov slovenskej strojárskej firmy PPS Group, do ktorého pracovníci vstúpili v pondelok najmä s cieľom dosiahnuť zvýšenie svojich platov, sa blíži k záveru. ČTK o tom v stredu informovali odbory, ktoré sa s vedením podniku predbežne dohodli na obsahu novej kolektívnej zmluvy.

Výrazná väčšina z približne 800 zamestnancov spoločnosti so sídlom v Detve na strednom Slovensku začala štrajk potom, čo sa miestna odborová organizácia počas kolektívneho vyjednávania nedohodla s predstaviteľmi firmy na platových otázkach.

Kým odbory požadovali sedempercentné prilepšenie k základnej zložke mzdy zamestnancov, čo by znamenalo 45 eur mesačne, podnik ponúkol zvýšenie miezd o 1,5 percenta zhodne tento rok a v budúcom roku.

Vyjednávanie pokračovalo aj počas štrajku a obe strany nakoniec dospeli ku kompromisu. Podľa návrhu novej kolektívnej zmluvy platy zamestnancov firmy vrátane odmien porastú spätne od začiatku roka v priemere o 38,50 eura. Priemerný plat vo firme činí 974 eur, je tak o asi desatinu vyšší, ako priemerná mzda na Slovensku.

„Myslím, že môžeme byť spokojní. Dosiahli sme trojnásobok toho, čo ponúkal zamestnávateľ v prvý deň štrajku,“ uviedol predseda podnikových odborov Stanislav Ľupták.

Firma odmietla rokovania komentovať s odôvodnením, že kolektívna zmluva podpísaná ešte nebola. Z vyjadrenia odborov vyplynulo, že štrajk by mohol byť oficiálne ukončený vo štvrtok, na kedy je naplánované zhromaždenie zamestnancov podniku.

PPS Group vyrába najmä zvárané konštrukcie a komponenty pre výrobcov stavebných, manipulačných a lesných mechanizmov a strojov. Podnik s viac ako šesťdesiatročnou tradíciou v minulosti montoval tiež obrnené vojenské vozidlá, po konverzii výroby výrazne znížil počet zamestnancov a v roku 2002 skončil v konkurze.

Štrajky zamestnancov za zvýšenie miezd nie sú na Slovensku príliš časté. V minulosti chceli týmto spôsobom dosiahnuť výraznejšieho zvýšenia platov napríklad učitelia, slovenská vláda ich požiadavky v plnej miere ale nesplnila.

ZDROJ >>

Čo si o tom myslíte? Komentujte :)

Laser Game