Viedeň 27. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)

Bývalý šéf Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) a vicekancelár Heinz-Christian Strache, ktorý odstúpil z funkcie v dôsledku škandálu okolo videa tajne nakrúteného na Ibize, má vďaka preferenčným hlasom nárok na mandát v Európskom parlamente (EP). Nie je však jasné, či sa ho ujme, informovali v pondelok rakúske médiá

Na snímke Heinz-Christian Strache

Strache kandidoval z posledného 42. miesta kandidačnej listiny svojej strany, čo už vzhľadom na krátku lehotu po svojej demisii nemohol odvolať. Podľa čiastkových výsledkov sčítania, platných k pondelkovému popoludniu, mal už viac než 33.500 preferenčných hlasov. Na priamy mandát postačuje približne 33.000 hlasov, uviedli verejnoprávna stanica ORF a agentúra APA.

Definitívne oficiálne výsledky sčítania preferenčných hlasov odovzdaných v Rakúsku vo voľbách do EP budú známe až v utorok alebo v stredu. Zatiaľ nie je známe, či Strache svoj mandát prevezme. Na Facebooku sa podľa médií už objavilo jeho vyjadrenie o tom, že sa cíti “demokraticko-politicky zaviazaný” stať sa europoslancom. Krátko na to ho však zmazal.

Viedenská prokuratúra začala v pondelok vyšetrovanie v súvislosti s korupčným videom nahraným na ostrove Ibiza, ktoré spôsobilo v Rakúsku rozpad vládnej koalície. Po odchode FPÖ z vlády vyslovil parlament tento pondelok nedôveru menšinovému kabinetu kancelára Sebastiana Kurza z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). Krajinu čakajú v septembri predčasné voľby.

Na nahrávke tajne zhotovenej v roku 2017, ktorú zverejnili 17. mája nemecké médiá, diskutuje Strache o možných nelegálnych daroch pre FPÖ a údajnej príbuznej istého ruského oligarchu výhľadovo sľubuje verejné zákazky, ak jeho strane pomôže k úspechu vo vtedajších rakúskych voľbách.

Strache podal minulý piatok trestné oznámenie na viedenského právnika, rakúskeho pseudodetektíva a ženu rusko-lotyšského pôvodu vydávajúcu sa za príbuznú ruského oligarchu na videu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj