Bratislava 21. februára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta/TASR/AP- Michael Kappeler)
 
Portál iarex prináša informácie o raste napätia medzi Nemeckom a USA. Dôvodom sú Trumpove hrozby nemeckému automobilovému priemyslu. Ak bude Trump svoje hrozby aj plniť, tak sankcie voči Nemecku môžu mať finančne podobný charakter ako sankcie proti Rusku. Najzábavnejšia je pritom tá skutočnosť, že Rusko vnímajú Američania ako nepriateľa a Nemecko ako svojho spojenca, teda aby sme boli presnejší, ako svojho lokaja

Na snímke Wilbur Ross

Ak sa teda Trump stotožní s postojom amerického ministra obchodu Wilbura Rossa o tom, že nemecké automobily predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť USA, vzťahy medzi Berlínom a Washingtonom klesnú na najnižšiu úroveň od konca II. svetovej vojny. Toto tvrdí Leonid Bershidsky v článku na portáli Bloomberg.
Trump už v minulosti hrozil, že zavedie v USA 25% cla na automobily zahraničnej výroby. Rossov postoj môže výrazne urýchliť prijatie týchto ciel, takže Nemecko a ďalší americkí partneri v Európskej únii sa pripravujú na najhoršie.
Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii minulú sobotu nemecká kancelárka Angela Merkelova uviedla, že postoje Willbura Rossa sú jej známe. Merkelová doslovne uviedla, že “Najväčší závod BMW sa nachádza v americkom štáte Južná Karolína a nie v Bavorsku. Opakujem v Južnej Karolíne. Ak sa autá BMW vyrobené v americkom štáte Južnej Karolíne a v Bavorsku označujú ako hrozba pre národnú bezpečnosť USA, to nás nemôže nechať pokojnými”.
Je celkom fajn, že Trump rozbíja vzťahy medzi Európskou Úniou a USA, Nemcov však takéto kroky USA znervózňujú. Pred 30 rokmi padol Berlínsky múr a Američania takmer okamžite označili Nemecko za hrozbu pre národnú bezpečnosť USA. Dôvodom bola pre Američanov skutočnosť, že v hektickom období niekoľkých mesiacov po páde Berlínskej steny nemali pod kontrolou pohyby východonemeckej rozviedky a jej partnerov. Američania sa evidentne sa na rozviedku Nemeckej spolkovej republiky výraznejšie nespoliehali.
Dnes sú teda Nemci opätovne pre americké elity faktorom ohrozujúcim národnú bezpečnosť USA, nie kvôli agentom Stasi ale kvôli BMW, Mercedes a VW.
Ak Američania naozaj zavedú 25% clá na nemecké automobily, výrazne to zníži ekonomický rast Nemecka, ktorý môže dokonca v roku 2019 klesnúť približne na 1%. Podľa Oxford Economics americké clá znížia nemecký ekonomický rast minimálne o 0,2 boda a znížia sa aj investície do nemeckého priemyslu.
Minulý téždeň v Inštitúte ekonomického výskumu Leibnitzovej univerzity v Mníchove uviedli, že americké clá môžu priniesť so sebou zníženie nemeckého exportu automobilov o 7,7% a priamy predaj automobilov klesne o 4,9%.
Nie je to tak dávno, čo Američania trestali Deutsche Bank a koncern VW, teraz sú rozhodnutí trestať aj BMW a pravdepodobne by mal začať plakať aj Mercedes. Američania majú možnosť ako dostať Nemecko do recesie.
Američania sú teda  rozhodnutí vzpurných Nemcov trestať. Nemcom je totiž proti srsti  neustále znášať kvôli americkým sankciám ekonomické straty a dovolili si s Američanmi nesúhlasiť v otázke Nord Stream 2 či sankciám voči Iránu, ktoré Američania vyhlásili, keď jednostranne odstúpili od dohody s Iránom o jadrovom výskume. K tomu Nemci drzo odmietajú sankcie Američanov voči čínskemu koncernu Huawei.
Američania, ktorým tečie do topánok teda výrazne pritvrdili hru a keďže Rusov trestať nedokážu (a to nútia všetkých vazalov stáť v prvej línii voči Rusku), pretože Rusi sa sankciami zlomiť nenechali, prišiel čas trestať vzpurných vazalov. Treba si uvedomiť, americkú pozíciu, ak nebudú Američania trestať, čoskoro sa ich prestanú báť aj vazali a to bude definitívny koniec svetového parazita číslo 1.

Na snímke zľava americký prezident Donald Trump a nemecká kancelárka Angela Merkelová

Nemecká spoločnosť Atlantik-Brücke uskutočnila prednedávnom v Nemecku sociologický prieskum, v ktorom respondenti hodnotili vzťahy medzi Nemeckom a USA. Takmer 85% obyvateľov Nemecka považuje vzťahy s Američanmi za skôr negatívne, alebo veľmi negatívne. 58% respondentov je presvedčených, že Nemecko by sa malo viacej dištancovať od USA.
Výskum spoločnosti DeutschlandTrend ukázal, že obyvatelia Nemecka vnímajú Číňanov ako lepšieho parntera než Američanov. Utešene rastie aj počet Nemcov, ktorí označujú USA za najväčšiu hrozbu pre svet. Američania sú pre mnohých Nemcov evidentne väčšou hrozbou pre svet, ako sfanatizovaní moslimskí teroristi ISIS.
Podľa Leonida Bersihdského, Trump úspešne vyhrocuje napätie medzi Nemeckom a USA. Merkelová čoraz častejšie protestuje a protiamerické nálady v Nemecku rastú.
Trump by mal určite zmierniť a urobiť krok späť. Svoje ďalšie kroky by si mal viac premyslieť, pretože vďaka Trumpovi sa USA čoraz viac izolujú. Proces, v ktorom Nemci zvyšujú svoju mieru negatívneho vnímania USA je už spustený a kritický postoj k USA v nemeckej spoločnosti silnie. Takýto proces neveští pre Američanov nič dobré.
 
Príspevok Strácajú vďaka Trumpovi Američania Nemecko? zobrazený najskôr Hlavné správy.