Freetown 19. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Manika Kamara)

Záchranári v Sierre Leone varujú, že väčšinu z odhadovaných 600 ľudí, ktorí ostali nezvestní po zosuvoch pôdy, sa nepodarí zachrániť. Šance na ich nájdenie sa podľa nich znižujú každým dňom a príbuzní musia čeliť realite, že ich blízki sú už pravdepodobne mŕtvi.
Ilustračné foto

Počet obetí pondelkových záplav a zosuvov pôdy v hlavnom meste Freetown sa medzitým zvýšil na 450. Daždivé počasie v krajine pokračuje a hrozia ďalšie zosuvy. Tisíce ľudí žijú v rizikových oblastiach a z niektorých by sa mali podľa úradov evakuovať.
O domov prišli tisíce obyvateľov. Niektorí kritici obviňujú vládu z toho, že sa nepoučila z podobných prírodných katastrof, ktoré sa udiali v minulosti. Mnohé chudobné oblasti sa nachádzajú takmer na úrovni hladiny mora a chýba im účinný odtokový systém.
Metropolu trápi aj neriadená výstavba.
K ničivému zosuvu pôdy došlo v dôsledku intenzívnych dažďov. Pod tonami blata zostalo množstvo ľudí, ktorí v čase zosuvu ešte spali. Záplavy však nie sú v Sierre Leone neobvyklé a keďže mnoho ľudí tam žije v pomerne nestabilných a provizórnych príbytkoch, stáva sa, že voda ich obydlia strhne.
V krajine sa v stredu začal sedemdňový celoštátny smútok za obete, pamiatku stoviek mŕtvych si krajina uctila minútou ticha. Na národnom štadióne v hlavnom meste sa konali ekumenické bohoslužby a modlitby. Prvý hromadný pohreb bol vo štvrtok.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.