Jakarta 21. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)
 
Niekoľko stoviek demonštrantov protestovalo v piatok pred čínskou ambasádou v hlavnom meste Indonézie s požiadavkou o ukončenie údajného masového zadržiavania Ujgurov v prevýchovných táboroch v Číne. Informovala o tom agentúra AP

Ilustračné foto

Protestujúci, ktorých počtom prevyšovali príslušníci bezpečnostných zložiek, mávali nábožensky ladenými transparentmi a vlajkami, pričom skandovali “Alah je veľký!” a “Preč s komunistami!”.
Organizátor protestov Slamet Maarif sa protestujúcim prihovoril s tým, že ich ujgurskí bratia “sú vystavení útlaku, mučeniu a krutosti čínskej komunistickej vlády”. Dodal, že Indonézia ako najľudnatejšia moslimská krajina na svete by mala v reakcii na túto skutočnosť vyhostiť čínskeho veľvyslanca z krajiny.
Podľa odhadov OSN sa v internačných táboroch v Číne v súčasnosti nachádza približne milión Ujgurov a príslušníkov ďalších turkotatárskych menšín. Osoby, ktoré tieto tábory zažili, vydávajú svedectvá o mučení, podvýžive a bití väzňov.
Čína podobné obvinenia odmieta a tvrdí, že ide o strediská odborného vzdelávania, kam sú moslimskí Ujguri posielaní na politickú a pracovnú prevýchovu. Ich internáciou chce Peking – ako tvrdí – bojovať proti šíreniu extrémistickej ideológie, terorizmu a separatizmu.
Ujguri sú početné turkotatárske, prevažne moslimské etnikum žijúce v autonómnej oblasti Sin-ťiang na západe Číny.
 
Príspevok Stovky ľudí protestovali pred čínskou ambasádou proti útlaku Ujgurov zobrazený najskôr Hlavné správy.