Newry 31. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Morrison)
 
Stovky ľudí sa v sobotu zhromaždili na hraniciach na írskom ostrove na protest proti brexitu, informovala agentúra AFP. Demonštranti sa obávajú, že odchod Británie z EÚ môže ohroziť mierovú dohodu medzi Írskou republikou v južnej časti ostrova a Severným Írskom, ktoré je súčasťou Spojeného kráľovstva

Na snímke ľudia protestujú na hraniciach

Na protestoch, ktoré organizovala skupina Border Communities Against Brexit (Pohraničné komunity proti brexitu; BCAB), sa zúčastnili aj bývalý predseda írskej republikánskej strany Sinn Féin Gerry Adams a jeho nástupkyňa vo funkcii Mary Lou McDonaldová.
Veľkopiatková dohoda podpísaná v roku 1998 ukončila desaťročia násilia medzi írskymi republikánmi podporujúcimi jednotné Írsko a severoírskymi protestantmi, ktorí chcú, aby Severné Írsko zostalo súčasťou Spojeného kráľovstva.
Referendum z roku 2016, v ktorom obyvatelia Británie podporili brexit, však znova upriamilo pozornosť na túto dohodu. Mnohí ľudia sa podľa AFP obávajú, že odchod z EÚ spôsobí opätovné vytýčenie “tvrdých” hraníc medzi Írskou republikou a Severným Írskom, čo môže vyvolať násilie.
Situácia na hraniciach bola jednou z kľúčových otázok pri získavaní podpory pre dohodu o brexite v britskom parlamente.
Organizácia BCAB sa snaží chrániť obyvateľov na oboch stranách hraníc pred negatívnymi následkami brexitu, uvádza na svojej webovej stránke Európsky parlament.
 
Príspevok Stovky ľudí demonštrovali na írskych hraniciach proti brexitu zobrazený najskôr Hlavné správy.