Stoltenberg: Ukrajina má dvere do NATO otvorené

Halifax 19. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Vegard Wivestad Groett/NTB via AP)

Severoatlantická aliancia sa drží politiky otvorených dverí a je pripravená prijať nových členov. Vyhlásil to v sobotu na Medzinárodnom bezpečnostnom fóre v Kanade generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Na snímke generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) a bývalý nórsky premiér Jens Stoltenberg

Na novinársku otázku o možnom členstve Ukrajiny v Aliancii Stoltenberg odpovedal, že dvere do NATO sú otvorené.
“Najlepším dôkazom je skutočnosť, že počet členov Aliancie sa od skončenia studenej vojny takmer zdvojnásobil. Okrem toho na jar tohto roku vstúpila do NATO Čierna Hora, čím počet členských štátov NATO stúpol na 29,” povedal Stoltenberg, ktorého citovala agentúra Ukrinform.
Šéf NATO však zdôraznil, že Ukrajina spolu s Gruzínskom musia najprv splniť určité štandardy, aby mohli vstúpiť do Aliancie. Musia sa zamerať na reformy: modernizáciu svojich obranných inštitúcií, boj proti korupcii či posilňovanie demokracie.
“NATO a jeho spojenci pomáhajú obom krajinám realizovať tieto reformy,” poznamenal Stoltenberg a dodal, že žiadna tretia strana nemá právo zasahovať do tohto rozhodovacieho procesu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)