Brusel 26. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Severoatlantická aliancia bude rešpektovať normy medzinárodného práva, ktoré zakazujú mučenie. Uviedol to dnes v Bruseli generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

Šéf aliancie to uviedol v reakcii na vyhlásenie nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého “je mučenie účinné”. Trump naposledy v stredu zopakoval svoje tvrdenie o “nepochybnej” efektivite tzv. waterboardingu, mučenia simulovaným topením.

Na snímke generálny tajomník NATO Jens StoltenbergNa snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

“Všetky operácie NATO sú vykonávané v súlade s medzinárodným právom – to bol prípad všetkých našich vojenských operácií v minulých rokoch. Takáto je a taká zostane politika NATO,” spresnil Stoltenberg počas tlačovej konferencie.

Trump v nedávnom rozhovore pre televízny kanál ABC uviedol, že súhlasí s použitím mučenia na teroristov.

“Keď Islamský štát robí veci nevídané od stredoveku, nemám podporovať waterboarding? Pokiaľ ide o mňa, musíme na oheň odpovedať ohňom,” povedal Trump, ktorý priznal, že od vyšších dôstojníkov spravodajských služieb dostal záruky, že mučenie “zaručene” pôsobí.

Predošlý americký prezident Barack Obama v roku 2009 nariadil zavretie tajných väzníc pre podozrivých z terorizmu a skoncovanie s praktikami mučenia.

Trump už počas predvolebnej kampane naznačoval, že by bol ochotný znovu zaviesť tzv. waterboarding pri vypočúvaní osôb podozrivých z terorizmu. Podľa denníka New York Times už v rámci Trumpovej vlády koluje návrh prezidentského nariadenia o preskúmaní vypočúvacích techník a možnom znovuotvorení tajných väzníc CIA v zahraničí.

Ženevská dohoda o zaobchádzaní s vojnovými zajatcami z roku 1949 zakazuje používanie mučenia a ďalších surových praktík.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.