Oslo 2. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)
 
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že aliancia nemá v úmysle presunúť do Európy nové pozemné jadrové rakety

Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

Stoltenberg to vyhlásil v piatok v Osle v reakcii na oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ministra zahraničných vecí Mika Pompea, že Spojené štáty od 2. februára odstupujú od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF).
V rozhovore pre médiá Stoltenberg podľa agentúry Reuters uviedol, že “nemusíme zrkadlovo opakovať kroky Ruska“. Zdôraznil však súčasne, že “zároveň musíme zabezpečiť, aby sme mali spoľahlivý a účinne odstrašujúci potenciál.”
Stoltenberg tiež dodal, že Severoatlantická aliancia skúma dôsledky porušenia INF, z ktorého aliancia obviňuje Rusko.
INF podpísali 8. decembra 1987 vtedajší lídri Sovietskeho zväzu a USA Michail Gorbačov a Ronald Reagan. Zmluva, ktorá platí od 1. júna 1988, zakazuje obom stranám okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú stredný dolet a sú odpaľované z pevniny.
Washington v uplynulých rokoch viackrát obvinil Moskvu z porušovania tohto dokumentu. Kremeľ však tieto tvrdenia odmieta a  vyhlasuje, že zmluvy INF sa nepridržiavajú Spojené štáty.
 
Príspevok Stoltenberg: NATO nemá v úmysle presunúť do Európy nové pozemné jadrové rakety zobrazený najskôr Hlavné správy.