Brusel 24. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Vegard Wivestad Groett/NTB via AP)

Jens Stoltenberg dnes telefonoval s novým americkým ministrom obrany Jamesom Mattisom

Nový prezident USA Donald Trump bude “naplno zaviazaný” Severoatlantickej aliancii. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg to uviedol po dnešnom telefonáte s novým americkým ministrom obrany Jamesom Mattisom.

Na snímke generálny tajomník NATO Jens StoltenbergNa snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

“Som si absolútne istý, že americký prezident a nová americká administratíva budú naplno zaviazané aliancii, transatlantickému partnerstvu a významu poskytovania bezpečnostných záruk,” vyhlásil Stoltenberg po rozhovore s Mattisom. Ten v pondelok uistil Stoltenberga, že Spojené štáty budú naďalej podporovať NATO, aj napriek predošlým vyhláseniam Trumpa o “zastaranosti” aliancie a jeho požiadavkám, aby okrem USA aj ostatných 27 členských krajín platilo svoj “spravodlivý podiel” na financovaní NATO a zabezpečovaní celosvetovej bezpečnosti.

Stoltenberg aj pri tejto príležitosti zdôraznil, že jeho presvedčenie je založené na tom, že čo je v záujme Európy, je aj v záujme Spojených štátov a “silné NATO je samozrejme dobré pre Európu, ale je tiež dobré pre USA”.

S odkazom na Trumpove požiadavky o dôraznejšom financovaní aliancie zo strany ostatných spojencov Stoltenberg povedal, že s týmto názorom “plne súhlasí”, lebo “spravodlivejšie rozdelenie finančnej záťaže” je nevyhnutné a európski spojenci budú musieť investovať viac do svojej obrany.

John Mattis sa prvýkrát stretne so svojimi rezortnými partnermi z členských štátov NATO 15.-16. februára v Bruseli na prvom tohoročnom zasadnutí ministrov obrany NATO.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.