Brusel 6. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Virginia Mayo)

Stoltenberg tvrdí, že dohoda o zákaze jadrových zbraní nás nepriblíži k cieľu – k svetu bez nukleárnych zbraní
Dohoda o zákaze jadrových zbraní, ktorú presadzovala laureátka tohtoročnej Nobelovej ceny mieru, organizácia s názvom Medzinárodná kampaň za zákaz jadrových zbraní (ICAN), môže oslabiť pokrok v odzbrojovaní. Vyhlásil to dnes podľa agentúry DPA generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Na snímke Jens Stoltenberg

“NATO je oddané ochrane mieru a vytváraniu podmienok pre svet bez nukleárnych zbraní – tento cieľ máme s ICAN spoločný a vítam pozornosť, ktorú Nobelov výbor venoval tejto záležitosti,” uviedol Stoltenberg.
“Avšak dohoda o zákaze jadrových zbraní nás nepriblíži k cieľu – k svetu bez nukleárnych zbraní. V skutočnosti hrozí, že dohoda oslabí pokrok, ktorý sme za tie roky už dosiahli v odzbrojovaní a nešírení (jadrových zbraní),” dodal šéf Severoatlantickej aliancie.
Stoltenberg povedal, že “overiteľné a vyvážené zníženie počtu jadrových zbraní” je nutné, a upozornil, že “kým budú nukleárne zbrane existovať, NATO zostane jadrovou alianciou”.
“NATO ľutuje, že podmienky pre dosiahnutie jadrového odzbrojenia nie sú dnes priaznivé, ale snaha smerujúca k odzbrojeniu musí brať do úvahy realitu súčasného bezpečnostného prostredia,” dodal Stoltenberg.
Podľa dnešného vyhlásenia nórskeho Nobelovho výboru si organizácia ICAN sídliaca v Ženeve zaslúžila cenu “za svoju snahu pritiahnuť pozornosť ku katastrofálnym humanitárnym následkom akéhokoľvek použitia jadrových zbraní a za svoju priekopnícku snahu dosiahnuť zmluvný zákaz takýchto zbraní”.
Nobelov výbor dnes zdôraznil, že prevzatie Nobelovej ceny mieru Medzinárodnou kampaňou za zákaz jadrových zbraní by malo podnietiť štáty s jadrovými zbraňami, aby zvážili svoju zodpovednosť za odzbrojenie. “Ľudia na svete nechcú byť bránení jadrovými zbraňami,” uviedla predsedníčka Nobelovho výboru Berit Reissová-Andersenová.
ICAN je koalíciou 468 mimovládnych organizácií zo 101 krajín z celého sveta, pripomína agentúra DPA.