Moskva 3. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
 

Štokholmský arbitrážny súd súhlasil s argumentami Gazpromu a úplne zamietol návrh poľskej PGNiG na zmenu ceny plynu, oznámili v Gazprome.

Na snímke sídlo Gazpromu v Moskve

„Tribunál potvrdil, že PGNiG má také právo, ale nesúhlasil so spôsobom zmeny ceny a cenovým vzorcom, ktoré navrhuje poľská spoločnosť. Okrem iného tribunál nesúhlasí ani s argumentami PGNiG, že jediným relevantným faktorom ku stanoveniu cien v dlhodobých zmluvách o dodávkach plynu sú ceny na huboch (uzloch, rozbočovačoch),” zdôraznili v ruskej korporácii.
Definitívne rozhodnutie tribunál príjme po ďalších konzultáciách so stranami.
Pred tým Najvyšší kontrolný úrad Poľska (NIK) našiel porušenie v konaní ministra hospodárstva pri uzatváraní zmlúv o plyne s Gazpromom v rokoch 2009-2010.
Splnomocnený zástupca poľskej vlády pre otázky strategickej energetickej infraštruktúry Piotr Naimski vyhlásil, že Varšava stratila okolo 400 miliónov dolárov kvôli nevýhodnej zmluve s ruskou korporáciou.
Podľa zmluvy, ktorá platí do roku 2022, má byť do Poľska dodávaných až desať miliard metrov kubických ruského plynu ročne.
Kontrakt bol podpísaný v roku 1996 a počíta s dodávkami až 10 miliard metrov kubických plynu ročne do Poľska. Dohoda platí do roku 2022.
K arbitrážnemu súdu sa poľská spoločnosť obrátila v roku 2015. Podľa jej názoru neodpovedá cena plynu trhovej úrovni.
 

Príspevok Štokholmský arbitrážny súd podporil Gazprom v spore s Poľskom zobrazený najskôr Hlavné správy.