Dortmund 11. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner)
 
Vedenie nemeckého futbalového klubu Borussia Dortmund odvolalo Holanďana Petra Bosza z funkcie hlavného trénera. Na poste ho nahradil Rakúšan Peter Stöger, donedávna kouč 1. FC Kolín.

Na snímke nový tréner Borussie Dortmund Rakúšan Peter Stöger

Bývalého trénera Ajaxu Amsterdam Bosza angažoval Dortmund v júni ako nástupcu Thomasa Tuchela, no vo funkcii vydržal iba šesť mesiacov. Päťdesiatštyriročný kouč po fantastickom štarte viedol s Borussiou bundesligovú tabuľku, no potom nasledoval absolútny výsledkový prepad, keď mužstvo vyhralo iba jeden z 13 zápasov vo všetkých súťažiach. V H-skupine Ligy majstrov nezvíťazila Borussia v šiestich dueloch ani raz a s dvomi bodmi obsadila tretie miesto, čo jej stačilo iba na postup do Európskej ligy UEFA. V najvyššej nemeckej súťaži čaká na víťazstvo už sedem stretnutí za sebou a po sobotňajšej domácej prehre s Brémami (1:2) jej patrí v tabuľke až siedma priečka.
“Uplynulú noc sme sa po rozhovore s Petrom Boszom dohodli, že ho s okamžitou platnosťou prepustíme. Rozišli sme sa však v dobrom. Rád by som sa mu v mene Borussie poďakoval za odvedenú prácu, stále ho považujeme za výborného trénera a človeka,” vyjadril sa šéf exekutívy vestfálskeho klubu Hans-Joachim Watzke.
Vedenie Dortmundu na uvoľnenú stoličku okamžite angažovalo Stögera, ktorého iba minulý týždeň prepustili v Kolíne. Päťdesiatjedenročný kormidelník sa podľa agentúry AP dohodol s Borussiou na spolupráci do konca prebiehajúcej sezóny. Stöger dokázal priviesť “capkov” do najvyššej súťaže a v minulej sezóne s nimi postúpil do pohárovej Európy prvýkrát po 25 rokoch. Prebiehajúci ročník bol však pre Kolín katastrofou, v 14 zápasoch pod vedením Stögera 1. FC ani raz nevyhral.
“Peter Stöger dokázal počas štyroch rokov v Kolíne posunúť mužstvo nahor,” poznamenal športový riaditeľ Dortmundu Michael Zorc. Rakúšanovi budú pomáhať na lavičke jeho bývalý asistent v Kolíne Manfred Schmidt a niekdajší hráč Dortmundu Jörg Heinrich. “Som veľmi šťastný, že môžem viesť tento tím, na tomto štadióne. Je to pre mňa neskutočná príležitosť pracovať v klube s takým zázemím. Taká sa naskytne iba raz za život. Pre mňa je úplne v poriadku, že mám zmluvu len do leta, za ten čas sa stihnem v klube zorientovať a uvidím, čo je možné s mužstvom spraviť. Je to pre mňa vzrušujúca úloha,” citovala nového lodivoda Borussie agentúra DPA.
 
Príspevok Stöger novým koučom Dortmundu: “Šanca, aká sa naskytne raz za život” zobrazený najskôr Hlavné správy.