Helsinki 17. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Mulugeta Ayene)
 
Držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu Joseph Stiglitz uviedol, že by bolo naivné očakávať, že v Afrike sa zopakuje rovnaký ekonomický zázrak, ku ktorému došlo v Ázii

Na snímke členovia Africkej únie

“Tento model, ktorý bol základom úspechu vo východnej Ázii, nebude môcť byť v rovnakej miere úspešný aj pre Afriku,” vyhlásil Stiglitz podľa agentúry Bloomberg na sobotnej ekonomickej konferencii v Helsinkách s pripomienkou, že “každý chce napodobniť to, čo už urobil, a dúfať, že to prinesie rovnaké výsledky, ale dnes to už takto nebude fungovať”.
Podľa Stiglitza je dôvodom dynamika globálnej ekonomiky, v ktorej rast produktivity prekračuje rast dopytu, čo znamená, že potenciál tvorby pracovných miest je obmedzený. K tomu sa pridáva automatizácia výroby, čo znamená, že ľudia v rozvojových krajinách, kde sú náklady na prácu všeobecne nižšie, profitujú menej z rastúcich výrobných odvetví.
Afrika je iná, existujú v nej iné ekonomické pomery a nemožno jej šablónovite prisudzovať rovnaký model rozvoja ako pre východnú Áziu. Treba totiž vychádzať z jej vlastných špecifík, teda Afrika potrebuje hospodársky model, ktorý obsahuje “prvky výroby, poľnohospodárstva, zdrojov a služieb”, vysvetľuje Stiglitz s tým, že už na začiatku to treba nastaviť správne. “Ak to urobíte dobre, môže to mať úspech porovnateľný s rastom výroby produktov určených na vývoz,” dodal.
Stiglitz, ktorý získal Nobelovu cenu za ekonomiku v roku 2001 za prácu, ktorá analyzuje trhy s asymetrickými informáciami, sa stal otvoreným kritikom nerovnosti a argumentuje, že rast a rovnosť by sa mali navzájom “doplňovať a nie nahradzovať”.
Tento významný ekonóm varuje aj pred používaním virtuálnej meny bitcoin (viac v článku). “Neposkytuje žiadnu sociálne užitočnú funkciu,” vyhlásil Stiglitz na adresu Bitcoinu v rozhovore pre televíziu Bloomberg. “Je to bublina, ktorá prinesie mnohým ľuďom veľa vzrušenia, keď ide hore a potom ide dole,” dodal Stiglitz.
Robert Shiller, ďalší držiteľ Nobelovej ceny za študovanie ekonomických bublín, uviedol, že mena apeluje na niektorých investorov, pretože má “anti-vládne, protiregulačné cítenie”. Na konferencii v Litve označil Bitcoin za “taký nádherný príbeh, len keby to bola pravda”.
 
Príspevok Stiglitz: Afrika nemôže zopakovať ten istý hospodársky zázrak ako Ázia zobrazený najskôr Hlavné správy.