Rím 26. septembra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Massimo Percossi/ANSA via AP)
 
Bývalý poradca prezidenta Trumpa bude viesť prednášky pre vedúce katolícke osobnosti

Na snímke Steve Bannon

Nové sily katolíckej pravice sa nachádzajú v prekrásnom stredovekom kláštore  asi sto kilometrov na juh od Ríma. V kláštore kartuziánskeho rádu Trisulti v provincii Frosinone zvolal Institut Dignitatis Humanae školenie pre asi 300 účastníkov.
Institut Dignitatis Humanae je katolícky think tank, ktorý vedie ultrakonzervatívny US kardinál Raymond Leo Burke. Hlavným organizátor kurzov je Steve Bannon, ktorý v minulosti bol šéfom volebného tímu Donalda Trumpa a podľa názoru mnohých mu pozitívne pomohol k víťazstvu. Bannon viedol dlhé roky portál patriotický Breitbart News a bol aj nejaký čas priamym poradcom prezidenta Trumpa – kým ho globalistické sily predsa len nevytlačili z Bieleho domu. Pred niekoľkými mesiacmi začal propagovať hnutie “The Movement”, ktoré chce spojiť a zastrešiť všetky národnostné a patriotické hnutia a strany Európy.
Kým sa ale hnutie “The Movemet” orientuje na vedúce osobnosti Západu, tak kurzy v kartuziánskom kláštore sú určené katolíckym politikom a duchovným. S nimi má myšlienkové posolstvo Burkeho a Bannona zakotviť aj v rámci samotnej cirkve.
Burke a Bannon vyčítajú súčasnej politike cirkvi predovšetkým prílišnú otvorenosť voči islamu a slabosť voči súčasnej násilnej imigračnej vlne do Európy, ale aj do USA (pápež označil múr na mexickej hranici za “nekresťanský”).  Ako vidno, ich hlas nie je osamelý, ale zhodnú sa s konzervatívnym jadrom,  ktoré pracuje neďaleko Ríma.
Steve Banonn sa nedávno vyjadril, že “Taliansko je centrom súčasného politického sveta”. Podľa neho je súčasná talianska vládna koalícia “experiment, ktorý, ak sa podarí, zmení politický svet”. Spojenie “Ligy severu” s hnutím “5 Hviezd” je podľa neho akýsi model pre súčasné technické demokracie. V sobotu hovoril na stretnutí Atreju (stretnutie organizácie “Bratia Talianska”, konané každý rok pri Ríme), kde sa mu dostalo výrazných ovácií.
Bannonov “The Movement” sa snaží o vzťahy s nemeckým AfD, francúzskym Národným združením, maďarským Fideszom. V túto nedeľu Bannon letí do Prahy a neskôr Budapešti, kde sa stretne s vodcami patriotických hnutí, vrátane Orbána.
Na Slovensku sa pravdepodobne nezastaví. Nie je ani známe, s kým a či vôbec sa stretne s niekým zo Slovenska.
 
Príspevok Steve Bannon v Taliansku. Čo má spoločné s kardinálom Burkeom? zobrazený najskôr Hlavné správy.