Vilnius 24. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Mindaugas Kulbis)

Nemecký spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier pokračoval dnes návštevou Litvy v okružnej ceste po pobaltských republikách. Už skôr navštívil Estónsko a Lotyšsko.
Na snímke Frank-Walter Steinmeier a Dalia Grybauskaite

Steinmeier potvrdil vo Vilniuse vojenskú angažovanosť Nemecka v záujme ochrany východného krídla Severoatlantickej aliancie (NATO), súčasne však podčiarkol aj pripravenosť na dialóg s Ruskou federáciou.
“Litva sa môže spoľahnúť na solidaritu Nemecka,” vyhlásil hosť z Berlína vo Vilniuse a dodal, že pripravenosť na obranu nevylučuje dialóg s Moskvou.
Na spoločnej tlačovej konferencii s litovskou prezidentkou Daliou Grybauskaite Steinmeier vyhlásil, že umiestnenie vojakov Bundeswehru v Litve nie je samoúčelným krokom, ale malo by byť základom pre lepšie politické podmienky v budúcnosti. Nemeckí vojaci by tam mali zostať dovtedy, kým sa bezpečnostná situácia nezlepší, uviedol podľa tlačovej agentúry DPA najvyšší predstaviteľ spolkovej republiky.
Litovská hostiteľka ocenila pri tejto príležitosti postoj Berlína v tejto otázke, avšak zdôraznila, že ide o opatrenie, ktoré má predovšetkým odradiť, pretože bezpečnosť ním v prípade napadnutia nemožno garantovať. Situáciu treba v rámci dialógu s Moskvou posudzovať podľa činov, a nie podľa deklarácii, pripomenula.
Na nemeckého prezidenta, ktorého sprevádza manželka Elke, ako aj litovskú hostiteľku čaká v piatok spoločná návšteva 450 nemeckých vojakov pôsobiacich v rámci misie NATO na základni Rukla.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.