Jeruzalem  7. mája  2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP–Markus Schreiber)

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier začal svoju návštevu Blízkeho východu neformálnym stretnutím so svojím izraelským náprotivkom Reuvenom Rivlinom v sobotu neskoro večer na trhu v Jeruzaleme
Prezidenti sa v sprievode Steinmeierovej manželky stretli na trhu Machane Yehuda, dali si spolu pivo, zajedli a prezreli si výstavu graffiti.
Na snímke nový nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier

Oficiálna časť Steinmeierovej cesty sa začina v nedeľu. Steinmeier pricestoval na štvordňovú návštevu krajiny v čase napätých vzťahov medzi Izraelom a Nemeckom.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zrušil pred desiatimi dňami stretnutie s nemeckým ministrom zahraničných vecí Sigmarom Gabrielom po tom, ako sa nemecký minister stretol s dvoma ľudskoprávnymi organizáciami kritizujúcimi izraelskú vládu.
Steinmeier má na nedeľu naplánované spoločné stretnutie s izraelským premiérom Netanjahuom a prezidentom Reuvenom Rivlinom. Navštívi tiež múzeum holokaustu Jad Vašem.
Kancelária nemeckého prezidenta uviedla, že Steinmeier by nerád zvýšil napätie v bilaterálnych vzťahoch, no mieni vyjadriť nemecké obavy z izraelskej politiky osídľovania a vývoja konfliktu na Blízkom východe.
Steinmeier však nemá v úmysle stretnúť sa so spisovateľmi Amosom Ozom a Davidom Grossmannom, ktorí sú tiež kritikmi izraelskej politiky osídľovania.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.