Berlín 3. októbra  2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bernd von Jutrczenka/dpa via AP)

Múry odcudzenia, nespokojnosti a hnevu vystriedali fyzický múr, ktorý rozdeľoval Nemecko ešte pred 27 rokmi. Uviedol to dnes nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pri príležitosti štátneho sviatku Dňa nemeckej jednoty, ktorým si krajina pripomína svoje zjednotenie
Bernd von Jutrczenka/dpa via APNa snímke Frank-Walter Steinmeier

Nemecko prešlo podľa hlavy štátu od opätovného zjednotenia dlhú cestu, dnes ale “vznikajú nové múry, menej viditeľné a bez ostnatého drôtu alebo zóny smrti”. Agentúra DPA citovala z prepisu prezidentovho prejavu na oslavách Dňa nemeckej jednoty v meste Mainz za účasti nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
“Za týmito hradbami sa podnecuje hlboká nedôvera k demokracii a jej predstaviteľom,” povedal prezident a priamo tak zareagoval na vstup krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) do spolkového parlamentu.
Steinmenier ďalej hovoril o utečeneckej kríze a o schopnosti Nemecka ubytovať žiadateľov o azyl s tým, že “realita vo svete a možnosti našej krajiny” sa musia zosúladiť.
Protiislamská a protiimigračná strana AfD získala v septembrových parlamentných voľbách takmer 13 percent hlasov, čím si v Spolkovom sneme (Bundestag) zabezpečila 90 poslaneckých mandátov. Ide o prvú krajne pravicovú stranu v nemeckom parlamente za posledných 60 rokov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.