Paríž 10. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Gonzalo Fuentes/Pool Photo via AP)

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier privítal v piatok nadšenie svojho francúzskeho partnera Emmanuela Macrona pre európsku politiku, keďže je podľa neho spoločnou úlohou Nemecka a Francúzska “viesť Európu k nádejnej a lepšej budúcnosti”. Vyjadril sa tak na tlačovej konferencii po stretnutí s Macronom v Paríži.
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier

Francúzsky prezident predstavil svoje videnie budúcnosti Európy v septembrovom prejave pred študentmi parížskej Sorbonny, v ktorom načrtol celý rad opatrení na reformu EÚ. “Som si istý, že tento elán, ktorý vzišiel z jeho prejavu v Sorbonne, prijme aj nová (nemecká) spolková vláda,” povedal v Elyzejskom paláci Steinmeier, ktorého citovala agentúra DPA.
Macron počas tlačovej konferencie so Steinmeierom vyzdvihol potrebu spoločného výkladu nemecko-francúzskych dejín, keďže podľa neho ide o “základ spoločnej budúcnosti”. Poznamenal, že dlhoročné pestovanie národného povedomia v tejto oblasti viedlo k opakovaniu chýb z minulosti a udržiavaniu napätia.
Podľa Macronových slov, ktoré citovala agentúra AP, je “neodkladne nutné” posilniť počas nasledujúceho roka Európsku úniu, aby sa zastavilo šírenie “skepticizmu a odmietania”. Steinmeier zase povedal, že chápe obavy Európanov, ktorí “sa necítia byť chránení pred dôsledkami globalizácie”, Európa však podľa neho musí napredovať, aby sa “neopakovali udalosti, aké sme zažili počas uplynulého storočia”.
Prezidenti Nemecka a Francúzska sa tak vyjadrili pred spoločným presunom do Alsaska, kde majú v piatok v pohorí Vogézy otvoriť prvé nemecko-francúzske múzeum prvej svetovej vojny. Inštitúcia na kopci Hartmannsweilerkopf má pripomínať tamojšie kruté boje medzi Nemcami a Francúzmi, avšak v duchu neskoršieho zmierenia medzi týmito národmi.
Otvorenie múzea sa uskutoční pri príležitosti sobotňajšieho 99. výročia ukončenia prvej svetovej vojny.