Berlín 25. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa počas svojej stredajšej návštevy Ruska stretne osobitne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a osobitne s bývalým sovietskym vodcom Michailom Gorbačovom, ako aj s ľudskoprávnymi aktivistami, informuje spravodajská stanica Slobodná Európa.
Na snímke Frank-Walter Steinmeier

Steinmeierova cesta je prvou návštevou nemeckej hlavy štátu v Rusku za niekoľko uplynulých rokov. Prichádza v čase, keď sú vzťahy medzi Moskvou a Berlínom najhoršie od studenej vojny – pre údajnú ruskú agresiu na Ukrajine.
Steinmeier v rozhovore pre ruský denník Kommersant vyjadril nádej, že jeho schôdzka s Putinom prinesie príležitosť na zistenie, či je možné obnoviť dôveru medzi oboma národmi. “Negatívna špirála vo vzťahoch medzi Ruskom a EÚ, ktorej sme svedkami za posledné roky, škodí obom stranám a prináša so sebou možné riziká do budúcnosti,” uviedol nemecký prezident.
Steinmeier, ktorý je dvojnásobným šéfom nemeckej diplomacie z rokov 2005-09 a 2013-17, plánuje vyzvať na konštruktívnejší, očakávateľnejší a mierovejší prístup k rozdielne vnímaným skutočnostiam, než ako tomu bolo v minulých rokoch. “Je našou povinnosťou predísť ďalšiemu odcudzeniu medzi Nemcami a Rusmi,” dodal.
Putin, ktorý v rokoch 1985-90 pôsobil ako agent KGB v Drážďanoch, vie dobre po nemecky. Dlhodobo sa usiluje o získanie podpory Berlína na pozadí naštrbených vzťahov svojej krajiny s EÚ. Steinmeierova pozícia prezidenta je však prevažne ceremoniálna a oproti kancelárke Angele Merkelovej má v rukách iba malú moc.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.