Berlín 22. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Frank-Walter Steinmeier vo svojom dnešnom inauguračnom prejave po zložení prezidentskej prísahy zdôraznil, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan musí “rešpektovať princípy právneho štátu a slobodu médií a novinárov”.

Na snímke nový nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier

Steinmeier tiež vyzval Erdogana, aby sa zasadil o prepustenie nemecko-tureckého novinára Deniza Yücela zadržiavaného v Turecku pre obvinenia z terorizmu. Slávnostnú prísahu zložil Steinmeier na zasadnutí oboch komôr parlamentu, čím sa oficiálne stal 12. prezidentom povojnového Nemecka.

“Skončite s týmto hrozným porovnávaním s nacizmom,” odkázal Erdoganovi Steinmeier. Reagoval tak na vyhlásenia tureckého prezidenta, ktorý nedávno nemeckú vládu prirovnal k nacistickému režimu. “Neodvracajte sa od tých, ktorí si želajú partnerstvo s Tureckom.”

Nemecko a Turecko sa zaplietli do sporu v súvislosti s kampaňou pred aprílovým referendom v Turecku, ktorým sa má v tejto krajine zaviesť prezidentský systém. Tureckí politici sa totiž okrem iných štátov aj v Nemecku pokúšajú prehovárať tamojšiu tureckú menšinu, aby túto transformáciu podporila.

Steinmeiera (61) vo februári zvolilo Spolkové zhromaždenie, osobitný orgán zložený zo 630 poslancov dolnej komory parlamentu (Bundestag) a rovnakého počtu zástupcov 16 spolkových krajín.

Päťročné funkčné Joachima Gaucka (71) sa oficiálne skončilo už počas uplynulého víkendu. Tento bývalý evanjelický pastor sa rozhodol neuchádzať sa o ďalší mandát. Na poste šéfa diplomacie Steinmeiera vystriedal vicekancelár Sigmar Gabriel.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.