Brusel/Bratislava 28. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) si v stredu – na úvod plenárneho zasadnutia v Bruseli – minútou ticha uctili pamiatku zavraždeného slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH) v tejto súvislosti upozornil, že tento zločin predstavuje priamy útok na slobodu slova a má presah aj mimo hranice Slovenska.
Na snímke europoslanec Ivan Štefanec

Štefanec pripomenul, že vraždu odsúdili aj hlavní lídri Európskej ľudovej strany (EPP), najdôležitejšej celoeurópskej politickej skupiny vrátane predsedu EP Antonia Tajaniho, predsedu eurokomisie Jeana-Clauda Junckera a šéfa frakcie EPP v Európskom parlamente Manfreda Webera.
“Podľa dostupných informácií pracoval novinár na reportáži o prepojení talianskeho organizovaného zločinu so slovenskými firmami a nitky tohto prípadu siahajú až k vládnym špičkám a strane Smer-SD,” uviedol Štefanec, ktorý je v EP vedúcim šesťčlennej slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane.
Podľa jeho slov to, čo sa stalo na Slovensku, nie je len vecou SR, ale vecou dodržiavania demokratických štandardov a vlády práva v celej Európskej únii.
“V Európskom parlamente si chceme obete uctiť nielen minútou ticha a vyhlásením, ktoré tento čin jednoznačne odsúdi, ale na ďalších schôdzach budeme otvorene hovoriť o tom, čo sa stalo a ako môžeme podobným tragédiám zabrániť,” uviedol. Zároveň vyzval slovenskú vládu a vyšetrovacie orgány, aby sa namiesto nedôstojného divadla s prezentáciou bankoviek venovali dôkladnému vyšetreniu tohto prípadu a nápravy pošramotenej povesti Slovenska.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.