Bratislava 29. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Výbor Európskeho parlamentu pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa dnes opätovne rokoval o novele Smernice o zbraniach a strelive. Jej dopady môžu poškodiť legálnych vlastníkov strelných zbraní a športových strelcov. Ako jediný slovenský europoslanec na ňom vystúpil Ivan Štefanec (KDH. EĽS).

Na snímke poslanec Európskeho parlamentu Ivan ŠtefanecNa snímke poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec

Vo vystúpení zopakoval svoj postoj, že Európska únia nemôže prijať také rozhodnutie, ktoré zasahuje do vlastníckych práv a vyjadril obavy, že znenie novely, ktoré navrhuje Komisia môže viac poškodiť poctivých vlastníkov zbraní, ako zločincov a teroristov.

“V snahe odpovedať na bezpečnostné hrozby navrhla Európska komisia úpravu, ktorá nezníži počet nelegálnych zbraní v obehu, ale poškodí tých, ktorí ich nadobudli, vlastnia a používajú v súlade so zákonmi. Na našom výbore sa nám podarilo dosiahnuť, že Smernica už nežiada konfiškáciu vlastnených zbraní a práva vlastníkov tak zostanú zachované. Vyzývam Európsku komisiu, aj zástupcov slovenského predsedníctva v rade Európskej únie, aby vzali do úvahy názory odbornej verejnosti a vypustili z návrhu smernice aj ďalšie nezmyselné ustanovenia. Ak chceme znížiť počet ozbrojených útokov musíme sa sústrediť hlavne na boj proti čiernemu trhu, proti ilegálnym úpravám zbraní a prinútiť členské štáty, aby viac kontrolovali predaj vyradených armádnych zbraní do tretích krajín.”

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.