Bratislava 11. októbra 2017 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
 
Aktuálne video z dielne Memorial/Prepamät sa venuje roľníkovi Štefanovi Mikušovi, ktorý sa narodil 9. augusta 1859 v Ratkovciach. Po skončení základnej školy ešte v slovenskom jazyku, pracoval doma na hospodárstve a vykonával aj funkciu richtára.
Na snímke Štefan Mikuš

Z jeho piatich detí sa najstarší syn Rudolf stal kňazom-jezuitom. Po prvej svetovej vojne bol najvyššou autoritou v Spoločnosti Ježišovej na Slovensku. Zastával aj funkciu provinciála Spoločnosti Ježišovej. Jeho činnosť medzi jezuitmi zastavila až barbarská noc v roku 1950.
Štefan Mikuš sa vybral na Veľkonočný pondelok, 28. marca 1921, do Trnavy na celoslovenské zhromaždenie Kresťanského združenia roľníkov. Prišlo asi 7-tisíc roľníkov, niekoľko cirkevných a politických hodnostárov. Bol tu nitriansky biskup Karol Kmeťko, Ferdinand Ďurčanský a aj Andrej Hlinka. Štefan Mikuš bol jeho dobrým priateľom, aj preto stál počas zhromaždenia v jeho tesnej blízkosti.
Zhromaždenie sa konalo na dvore Albertína po omši, ktorú v univerzitnom kostole celebroval biskup Kmeťko. Pokojné rokovanie narušili sociálni demokrati na čele s redaktorom Trnavského hlasu, Čechom Kocourkom. Začali polenami a kameňmi útočiť na rečnícku tribúnu, osobitne na Andreja Hlinku. Na jeho obranu sa postavil Štefan Mikuš.
Rozzúrený útočník ho vtedy polenom udrel po hlave. Ťažko poranili aj roľníkov z Dolnej Krupej a zo Špačiniec. Zatiaľ, čo všetkým z tribúny sa podarilo utiecť do budovy meštianky, zraneného Mikuša odniesol z miesta jeho syn a známy. Ošetrili mu krvácajúce rany a pobrali sa domov. S pomocou vládal ešte prísť na trnavskú železničnú stanicu, ale keď v Leopoldove vystúpil z vlaku, museli ho už niesť a na prenajatom povoze odviezť do Ratkoviec.
O tri dni dostal zápal pľúc. Kňaz ho vyspovedal a zaopatril sviatosťami zomierajúcich. Stačil sa ešte opýtať: „A Hlinkovi sa nič nestalo?“ Zomrel v Ratkovciach v nedeľu tretieho apríla 1921 na šiesty deň po tragickej udalosti. V roku 1944 mu v Trnave na Univerzitnom námestí postavili pomník a na jeho počesť pomenovali ulicu. Komunisti však pomník zničili a ulicu premenovali.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.