Katar 21. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Osama Faisal, File)

V Katare, kde sa v roku 2022 majú uskutočniť Majstrovstvá sveta vo futbale, viac ako 5000 stavebných robotníkov pomáha budovať štadióny. Letné horúčavy približujúce sa 50°C im má zmierniť špeciálna prilba, ktorá znižuje telesnú teplotu

Na archívnej snímke zo 14. septembra 2014 je štadión pre futbalové MS 2022 v KatareNa archívnej snímke je štadión pre futbalové MS 2022 v Katare

Momentálne množstvo viac ako 5000 stavebných robotníkov sa počas nasledujúcich dvoch rokov zvýši až na 36 000. Proti vysokým teplotám v lete je pre nich prichystaná prilba, ktorej inovatívna technológia pomocou solárneho pohonu ventilátora znižuje teplotu pokožky až o 10 stupňov Celzia.

“Naša koncepcia používa solárny ventilátor fúkajúci vzduch cez chladiaci materiál v hornej časti prilby, ktorý potom zíde dole cez prednú časť tváre osoby a poskytne tak chladnejšiu mikroklímu pre pracovníka,” vysvetľuje princíp Saud Abdul-Aziz Abdul-Ghani, inžiniersky profesor na Katarskej univerzite, kde bola nová prilba vyvinutá a do budúceho leta by už bola robotníkom k dispozícii, aby “znížila tepelný stres a predišla úpalu”.

“Sme presvedčení, že táto technológia bude vytvárať pohodlnejšie a bezpečnejšie pracovné podmienky,” dodáva s tým, že by mohla spraviť “revolúciu” v stavebníctve v najteplejších častiach sveta. Ochladzovať by bola schopná po dobu až štyroch hodín.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.