Bratislava 7. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR František Ružička v pondelok otvoril Slovenské bezpečnostné fórum (SBF) 2019. TASR o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie

Na snímke štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička

Fórum podľa Ružičku prispieva k širšej a bohatšej diskusii. “Nežijeme v jednoduchej dobe. Kľúčové je, aby sa do diskusie zapájali experti, aby ju uchopili médiá a venovali sa jej politici,“ uviedol na 13. ročníku podujatia.

Pripomenul, že bežnou súčasťou bezpečnostného prostredia sa stali kybernetické útoky a hybridné taktiky sú kľúčovým prvkom konfliktov. Na nové výzvy a situácie musia podľa neho reagovať aj tradičné partnerstvá. „Zažívame krízu multilateralizmu, posilňuje sa unilateralizmus a nacionalizmus. Spochybňované sú multilaterálne právne rámce v odzbrojovaní, ale aj v obchode. Nastupujú nové technológie, ktoré prinášajú nevídané možnosti, ale aj nepredvídateľné nástrahy,” skonštatoval.

Štátny tajomník zdôraznil tiež nárast dôležitosti spojenectiev. Myslí si, že existencia a dodržiavanie pravidiel prinášajú pre krajiny ako Slovensko stabilitu a bezpečnostné záruky.

SBF sa venovalo najmä proeurópskemu a proatlantickému ukotveniu zahraničnej politiky Slovenskej republiky, kybernetickej bezpečnosti, ako aj pohľadu Slovenska na Ukrajinu. Účastníci si zároveň pripomenuli 15. výročie vstupu SR do Európskej únie a NATO.

Druhá najväčšia bezpečnostná konferencia krajiny každoročne hostí viac ako 150 predstaviteľov štátnej správy, diplomatického zboru, akademickej i mimovládnej sféry a novinárov. Organizátormi sú Euroatlantické centrum a Univerzitná knižnica v Bratislave – Depozitná knižnica NATO.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj