Bratislava 16. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michal Svítok)

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Lukáš Parízek uskutočnil v dňoch 13. – 15. marca v sprievode štátnej tajomníčky Ministerstva financií SR Dany Meager a generálneho riaditeľa Eximbanky Dušana Keketiho pracovnú návštevu Moskvy, kde absolvoval politické konzultácie s Vladimirom Titovom, prvým námestníkom Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie

Hlavnými témami rozhovorov boli stav politického dialógu, parlamentnej spolupráce, hospodárske vzťahy a spolupráca v oblasti vedy, kultúry a vzdelávania.

Na snímke štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek

Okrem bilaterálnych otázok diskutovali aj o zahraničnopolitických témach, akými sú konflikt na východe Ukrajiny alebo kríza v Sýrii. Na záver konzultácií sa partneri dohodli na prijatí plánu odborných konzultácií medzi ministerstvami zahraničných vecí SR a Ruskej federácie na roky 2017-2018. “Máme záujem o rozvíjanie pragmatických a konštruktívnych vzťahov s Ruskou federáciou s dôrazom na energetiku, obchod, investície ako aj cestovný ruch, vzdelávanie a medziľudské vzťahy.”

Ťažiskovou témou bilaterálnych vzťahov medzi SR a Ruskou federáciou je hospodárska spolupráca. Štátny tajomník Parízek ocenil, že “v minulom roku sa podarilo zastaviť pokles vzájomnej obchodnej výmeny. Napriek tomuto pozitívnemu faktu hospodársko-obchodná spolupráca stále zaostáva. Napriek existujúcim problémom je potrebné zintenzívniť našu spoluprácu na úrovni podnikateľských subjektov, kde máme veľké rezervy.”

Z tohto dôvodu mala návšteva štátneho tajomníka silný ekonomický rozmer. V rámci pracovnej cesty sa Parízek stretol s dôležitými predstaviteľmi medzinárodných finančných inštitúcií – Nikolajom Kosovom, predsedom Medzinárodnej investičnej banky, a Irinou Golovčenkovou, predsedníčkou Medzinárodnej banky pre hospodársku spoluprácu. O možnostiach prehĺbenia spolupráce rokoval aj s Michaelom Gončarovom, poradcom prezidenta Ruských železníc, a so zámerom odštartovania nových spoločných projektov uskutočnil aj stretnutie s Igorom Ledeckým, predsedom slovensko-ruskej podnikateľskej rady, a Sergejom Šmatkom, predsedom Podnikateľskej rady Ruskej federácie pre spoluprácu so SR.

V rámci programu Parízek otvoril Slovensko – ruské biznis fórum za účasti slovenských podnikateľov, ktorí navštívili Moskvu v jeho sprievode.

S cieľom prehĺbenia spolupráce v oblasti vedy a vzdelávania navštívil štátny tajomník aj Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov, kde rokoval s rektorom Anatolijom Torkunovom a stretol sa so študentmi zo Slovenska.