Bratislava 28. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)
 
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVaEZ SR) František Ružička prijal 28. septembra 2018 veľvyslanca Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Andrewa Gartha

Ilustračné foto

V oblasti bilaterálnych vzťahov obaja partneri konštatovali ich vysokú úroveň. “Môžem Vás ubezpečiť o našom záujme na kontinuite v oblasti bilaterálnych vzťahov a posilňovaní strategického partnerstva aj po Brexite. Slovensko chce spolu s partnermi z Vyšehradskej štvorky udržať nadštandardnú spoluprácu so Spojeným kráľovstvom v oblasti obchodu, investícií a bezpečnostných otázkach,” tlmočil svojmu partnerovi F. Ružička. Partneri tiež prediskutovali nadchádzajúce bilaterálne návštevy a aktivity aj v rámci slovenského predsedníctva vo V4.
Slovenská republika má eminentný záujem na dosiahnutí dohody o vystúpení a riadenom odchode Spojeného kráľovstva z EÚ. “Iný scenár nie je v našom záujme, osobitne vzhľadom na početnú slovenskú komunitu žijúcu v Spojenom kráľovstve a aktívnu obchodnú bilanciu. Verím, že stále existuje priestor pre zbližovanie pozícií Spojeného kráľovstva a EÚ27,” zdôraznil F. Ružička. Partneri sa zhodli v tom, že treba vyvinúť maximálne úsilie a využiť zostávajúci čas na nájdenie riešenia pre írsku hranicu a budúce obchodné vzťahy.
V súvislosti s incidentmi v Salisbury a Amesbury potvrdil štátny tajomník F. Ružička plnú solidaritu so Spojeným kráľovstvom a použitie chemických zbraní označil za neprípustné porušenie medzinárodného práva. Slovenská republika víta transparentný postup Spojeného kráľovstva a podporuje medzinárodné snahy o dôsledné vyšetrenie týchto prípadov, v línii vyhlásenia MZVaEZ SR k správe OPCW k incidentu v Amesbury.
 
Príspevok Štátny tajomník František Ružička prijal veľvyslanca Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Andrewa Gartha zobrazený najskôr Hlavné správy.