Moskva 21. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Gregorio Borgia)

Štátny sekretár Vatikánu kardinál Pietro Parolin pricestoval dnes na štvordňovú oficiálnu návštevu Ruska. V Moskve sa stretol s metropolitom Hilarionom, hlavou oddelenia ruskej pravoslávnej cirkvi pre zahraničné vzťahy, informuje spravodajská stanica Slobodná Európa.
Na snímke Pietro Parolin

Parolin, ktorý vo Svätej stolici zastáva druhú najvplyvnejšiu pozíciu, má na programe i stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom a hlavou ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchom Kirillom. Pre 62-ročného kardinála to bude prvá návšteva Ruskej federácie.
Rokovať sa bude o globálnych problémoch vrátane ekumenických kontaktov. Parolin dúfa, že jeho cesta do Ruska posilní vzťahy medzi katolíkmi a pravoslávnymi veriacimi. “Pevne verím, že to prispeje k posilneniu vzťahov, vzájomného rešpektu a spolupráce medzi katolíkmi a pravoslávnymi,” vyhlásil sekretár.
Parolin predtým vyjadril nádej, že jeho cesta pomôže položiť základy aj pre eventuálnu návštevu pápeža Františka v Ruskej federácii. V moderných dobách totiž do tejto krajiny nezavítala ešte žiadna hlava katolíckej cirkvi. “Dúfam, že s Božou pomocou sa mi podarí prispieť i v tomto smere,” dodal.
Pápež sa usiluje premostiť pretrvávajúce napätie medzi pravoslávnou a katolíckou vetvou kresťanstva. Vlani vo februári absolvoval na Kube prelomové stretnutie s Kirillom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.