Caracas 14. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rodrigo Abd)
 
Zamestnancov venezuelského verejného sektora vláda vyzvala, aby sa vo štvrtok vrátili do práce po takmer týždňovej prestávke spôsobenej najväčším výpadkom elektriny v dejinách krajiny, ktorý ešte viac zosilnil hnev obyvateľov voči prezidentovi Nicolásovi Madurovi. Výzvu štátnym zamestnancom zverejnil v stredu večer venezuelský minister pre komunikáciu a informácie Jorge Rodríguez, informovala tlačová agentúra AFP

Ilustračné foto

Výpadok elektriny prerušil osvetlenie, dopravu či distribúciu vody v 22 z 23 štátoch Venezuely a prinútil úrady vyhlásiť od minulotýždňového piatka pracovné voľno pre štátnych zamestnancov a štátne školy. Výpadok spôsobil, že zásoby potravín v chladničkách začali ľuďom hniť a niektorí obyvatelia Caracasu boli donútení brať vodu z kanalizácie, keďže “kohútiky vyschli”.
Dodávky elektriny obnovili vo venezuelskom hlavnom meste Caracas a v ďalších regiónoch v utorok, ale západné oblasti krajiny boli bez elektriny ešte aj v stredu, a to aj druhé najväčšie mesto Maracaibo. Tam ľudia vyrabovali vyše 500 obchodov.
Výpadok elektriny prehĺbil už aj tak ťažkú ekonomickú krízu vo Venezuele. Podľa ekonomicko-analytickej firmy Ecoanalítica stála táto situácia Venezuelu v prepočte 875 miliónov dolárov.
“Vôbec nebola voda, elektrina, lieky, peniaze v hotovosti, doprava. Bolo to strašné,” povedala pre agentúru AFP obyvateľka Caracasu Victoria Milanová (40).
“Prezident Nicolás Maduro rozhodol, že práca zamestnancov sa obnoví od zajtrajška, teda od štvrtka,” uviedol Rodríguez v stredu večer v príhovore v štátnej televízii a dodal, že školy zostanú zatvorené ešte jeden nasledujúci deň.
 
Príspevok Štátni zamestnanci vo Venezuele sa vrátia do práce; dodávky elektriny už obnovujú zobrazený najskôr Hlavné správy.