Matica ostro protestuje proti novému logu hokejistov. Slovenský zväz ľadového hokeja si urobil štát v štáte. Modifikoval štátny znak, v ktorom nahradil trojvršie hokejkami a dvojramenný kríž šikmo zrezal na hornom i dolnom okraji. Ak bude tento inakože inovatívny vírus pokračovať, slovenskú výpravu na olympijských hrách nebude možné identifikovať. Aktivita zväzu vyvolala búrlivú odozvu verejnosti a vyjadrila sa aj Matica slovenská. Vo svojom stanovisku uvádza: „Predsedníctvo Matice slovenskej s počudovaním prijalo informáciu o výmene štátneho znaku za nové hokejové logo na reprezentačných dresoch slovenských hokejistov. Odstránenie štátneho znaku na dresoch považuje za stratu úcty k slovenskej štátnej symbolike. Matica slovenská je zásadne proti nahradeniu štátneho znaku na dresoch slovenských hokejových reprezentatntov novým logom a očakáva, že SZĽH prehodnotí tento bezprecedentný počin a modifikáciu symbolu Slovenskej republiky nepoužije.“

■ PRÍKRA NEÚCTA

V stanovisku tiež pripomína, že podľa zákona o štátnych symboloch a ich používaní je každý povinný zachovávať k nim úctu. Aj skutočnosť, že štátny znak môžeme používať vždy len takým spôsobom, aby jeho použitie bolo dôstojné a zodpovedajúce jeho postaveniu ako štátneho symbolu. Najznámejším zohaviteľom štátneho znaku sa stal Ľuboš Lorenz. Známe sú jeho tričká so štátnym znakom vo vagine, pričom nemal problém odfotiť sa s ním napríklad predseda SaS a europoslanec Richard Sulík. V spoločnosti dekadentných umelcov Lorenza a Kalmusa sa rád fotografuje aj prezident SR Andrej Kiska. Slovenský štátny znak je pre niektorých  umelcov príležitosťou vyjadriť svoj politický názor a aj také oplzlé znázornenie štátneho znaku považujú niektorí tiežumelci za umenie. Tvrdia, že umenie prekračuje hranice od začiatku 20. storočia a presahy s politickým aktivizmom sú známe už celé desaťročia. Lenže štátne symboly sú zákonom chránené a v prípadoch ich zneužitia by mal konať prokurátor.

VLASTNÝ GÓL

Proti znetvoreniu štátneho znaku pre potreby hokejového loga sa postavil aj akademický sochár Alexander Vika. Pre naše noviny povedal, že je šokovaný počinom Slovenského zväzu ľadového hokeja. Pripomenul, že pred rokom zomrel autor výtvarného spracovania symbolov Slovenskej republiky Ladislav Čisárik ml. Bol synom  gréckokatolického kňaza, a preto sa nemohol dostať na vysokú školu.  K návrhu nového loga vyjadril odmietavé stanovisko i bývalý šéf marketingu SZĽH Štefan Nižňanský. Považuje ho za dôsledok agresívnej amerikanizácie, ktorá zasiahla aj náš najúspešnejší kolektívny šport, no tentoraz vlastným gólom –  zmenou štátneho znaku na dresoch. Napísal to v komentári pre webové noviny noveslovo.sk, pričom poznamenal, že len pred piatimi rokmi, pred ZOH 2014 v ruskom  Soči, vyvolali nové olympijské dresy slovenských hokejistov vlnu celosvetového nadšenia. Práve preto, že boli inšpirované slovenskými štátnymi symbolmi.

Novinár Ivan Lužák sa listom obrátil na poslanca NR SR Jaroslava Pašku. Prečo práve na neho? Považuje ho za predstaviteľa vládnej strany, ktorá je vlastenecká a chráni národné záujmy. V liste poukazuje na neprípustnosť, dokonca na trestnosť svojvoľnej modifikácie ústavou definovaného štátneho symbolu.  Novým logom sa zväz vyvyšuje nad štát a hokejisti s týmto logom by reprezentovali zväz a nie štát, vyjadruje svoj názor Lužák. Za úsilím dehonestácie národných a štátnych symbolov vidí aj negatívne stránky multikulturalizmu a globalizácie.

Eva ZELENAYOVÁ – Foto: internet