Brusel 17. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP/ANSA-Francesco Ruta)
 
Za prvých deväť mesiacov tohto roka prekročilo hranice Európskej únie nelegálne údajne iba 100 100 migrantov, čo je o tretinu menej v porovnaní s rovnakým obdobím vlani. Uviedla to na svojej oficiálnej stránke migračná agentúra Frontex (Európska agentúra pre pobrežnú a pohraničnú stráž)

Ilustračné foto – migranti v Taliansku

V septembri 2018 sa takto cez štyri hlavné migračné trasy do Európy dostalo podľa údajov Fronextu 12 900 utečencov.
 
Západné Stredomorie
Počet migrantov zaznamenaných na trase v západnom Stredomorí, najmä na brehoch Španielska, tvorí už tretí mesiac po sebe viac ako polovicu všetkých utečencov, ktorí prekročia únijné hranice nelegálne.
V auguste 2018 sa do Európy touto cestou dostalo 6 500 osôb, čo je štyrikrát viac ako v rovnaký mesiac vlani. Od začiatku roka do konca septembra zvolilo cestu v západnom Stredomorí 35 500 utečencov, teda dvakrát viac ako za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka.
Až tri štvrtiny z nich pochádzajú zo subsaharskej Afriky. Po tejto trase sa najčastejšie vydávajú Maročania, Guinejčania a Malijčania.
 
Centrálne Stredomorie 
Počet migrantov, ktorí sa cez centrálne Stredomoria dostali do Európy v septembri, klesol v porovnaní s vlaňajším septembrom o 85 percent na približne 900 osôb. Čo je zjavne dôsledok prísnej talianskej protimimigračnej politiky.
Za prvých deväť mesiacov tohto roka počet utečencov mieriacich do Európy touto cestou klesol v porovnaní s rovnakým obdobím vlani o 80 percent na zhruba 20 900 osôb.
Najčastejšie tento koridor volí Tunisania a Eritrejci, ktorí tvoria cez jednu tretinu migrantov na tejto ceste. Po nich sú najčastejšími utečencami na tejto trase Sudánci, Pakistanci a Nigérijčania.
 
Východné Stredomorie
Podľa Frontexu vo východnom Stredomorí klesol počet migrantov v septembri v porovnaní s rovnakým obdobím vlani o 25 percent na zhruba 5400 osôb.
Celkovo ale počet utečencov na tejto ceste za prvých deväť mesiacov tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím vlani vzrástol o 40 percent na približne 40 300 utečencov, a to hlavne kvôli nárastu nelegálnych prechodov pozemné hranice medzi Tureckom a Gréckom v posledných mesiacoch.
Touto cestou sa do Európy tento rok najčastejšie dostali Sýrčania, Iračania a v posledných dvoch mesiacoch to boli najmä Afgánci.
 
Balkán
Migračnú trasu, ktorá vedie západným Balkánom cez Srbsko do Maďarska a Chorvátska, už konštantne príliš migrantov nevolia. Opäť v dôsledku jasnej politiky maďarskej vlády, ktorá zamedzila vstupu nelegálnych migrantov na svoje územie.
Oproti tomu sa azylanti čoraz častejšie vydávajú cez Albánsko, Čiernu Horu a Bosnu a Hercegovinu alebo zo Srbska do Bosny a Hercegoviny.
 
Príspevok Štatistika Frontexu: V roku 2018 prišlo do EÚ nelegálne vyše 100-tisíc migrantov zobrazený najskôr Hlavné správy.