Seattle 9. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Americký štát Washington požiada federálneho sudcu, aby zablokoval prepracovaný cestovný zákaz prezidenta Donalda Trumpa.

Washington bol prvým štátom USA, ktorý podal na súde žalobu proti pôvodnému Trumpovmu cestovnému zákazu, vydanému 27. januára. Výsledkom bolo to, že federálny sudca v Seattli pozastavil uplatňovanie tohto zákazu po celých Spojených štátoch.

Na snímke americký prezident Donald Trump

Washingtonský generálny prokurátor Bob Ferguson dnes oznámil, že štát požiada sudcu, aby rozšíril svoj dočasný súdny zákaz pôvodného Trumpovho cestovného nariadenia aj na prezidentov prepracovaný dekrét.

Trumpov zrevidovaný výnos na 90 dní zakazuje vydávať nové víza občanom zo šiestich prevažne moslimských krajín: Somálska, Iránu, Sýrie, Sudánu, Líbye a Jemenu. Výnos tiež dočasne, na 120 dní, zastavuje americký utečenecký program. Tento dekrét má začať platiť od 16. marca.

Na rozdiel od prvého dekrétu sa v novom Trumpovom nariadení uvádza, že súčasných držiteľov vstupných amerických víz sa cestovný zákaz netýka a môžu slobodne pricestovať do USA. Z nového dekrétu je tiež odstránená formulácia, ktorá by uprednostňovala náboženské menšiny.

Havaj podal žalobu proti Trumpovmu prepracovanému cestovnému zákazu už v stredu a uviedol, že poškodí jeho moslimských obyvateľov, cestovný ruch a zahraničných študentov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.