Trenčín 22. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Ak chceme zabezpečiť nielen chod miest, ale aj ich rozvoj, musí štát dofinancovať výpadok podielových daní pre samosprávy na úroveň roku 2019. Vyhlásil to trenčiansky primátor Richard Rybníček po dnešnom rokovaní Združenia SK 8

Na snímke primátor Trenčína Richard Rybníček

Osmička primátorov krajských miest hovorila na pôde trenčianskej radnice aj o ďalších aktuálnych problémoch v samosprávach, akými sú návrat detí do škôl, objektívna zodpovednosť pri regulácii parkovania či triedenie odpadov.

„Boli sme to práve my, primátori, ktorí v úvodných dňoch prijímali zásadné rozhodnutia preto, aby sme pomohli vláde zvládnuť situáciu s pandémiou koronavírusu. Na druhej strane chceme čo najskôr rokovať s ministrom financií a budeme žiadať, aby sa podielové dane a financovanie samospráv dostalo na úroveň roku 2019. Ak sa to udeje, bez problémov zabezpečíme nielen chod našich miest, ale aj ich rozvoj, čo je v tejto chvíli dôležité aj pre udržanie zamestnanosti,“ uviedol Rybníček.

Trenčiansky primátor ako príklad pomoci štátu mestám a obciam ponúkol rozhodnutie nemeckej vlády. „Kancelárka Angela Merkelová ocenila mestá a obce v Nemecku tak, že jej vláda uvoľnila na pomoc 57 miliárd eur. Dúfame, že takýmto spôsobom k samosprávam pristúpi aj slovenská vláda a dá územnej samospráve váhu, ktorú si zaslúži,“ dodal Rybníček.

Všetky samosprávy na Slovensku v tomto týždni dostali na svoje účty finančné prostriedky z podielových daní, prepočty hovoria o znížení predpokladaných príjmov o 10 – 11 percent. „Vo všetkých mestách na základe získaných dát prognózujeme dopady koronakrízy, ale až najbližšie mesiace ukážu celkový výpadok. Ak vláda podnikla kroky na podporu podnikateľského prostredia, mala by sa rovnako zachovať aj k samospráve. Ako krajské mestá sme veľkými zamestnávateľmi s veľkými výdavkami a ekonomická podpora zo strany štátu je namieste,“ doplnil žilinský primátor Peter Fiabáne.

Zdroj