Bratislava 27. septembra 2017 AKTUALIZOVANÉ  (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

Ministrovi Žigovi sa zdá výška odmeny pre právneho zástupcu Bžána vysoká
V júli tohto roka vyhral štát spor o Vodnú elektráreň Gabčíkovo a nemusí tak platiť stovky miliónov eur, ktoré požadovali talianski spolumajitelia Slovenských elektrární (SE). Štátna akciovka MH Manažment, ktorá je nástupníckou organizáciou Fondu národného majetku (FNM), má však v tejto súvislosti platiť desiatky miliónov eur súkromnej advokátskej kancelárii Radomíra Bžána. Ten dostane odmenu za svoj servis pri spore o prevádzkovanie elektrárne. Informoval o tom dnes Denník N.
Ilustračné foto

Súd rozhodoval o tom, či mohol štát od SE ovládaných Enelom prevziať správu nad vodnou elektrárňou bez súhlasu talianskej spoločnosti. Medzinárodná arbitráž vo Viedni rozhodla v prospech Slovenska, ktoré tak nemusí zaplatiť zhruba 700 miliónov eur ako odškodné, pripomína denník.
Súčasný šéf MH Manažmentu a vtedajší šéf FNM, bývalý poslanec Smeru-SD Branislav Bačík podpísal v roku 2015 s Bžánovou kanceláriou zmluvu, podľa ktorej nedostane len hodinovú mzdu za právne služby, ale aj odmenu, ktorou je podiel na vyhraných sporoch. Ide o sumu, ktorá vyplýva z vyhlášky o advokátoch, a tá umožňuje vyplatiť až 20 % z vysúdenej sumy.
Na prípad upozornil týždenník Plus 7 dní, podľa ktorého sa v prílohe zmluvy dohodli na znížení maximálnej odmeny o 45 %, čo znamená 64 miliónov eur pre advokátsku spoločnosť. Týždenník vypočítal túto odmenu zo sumy 588 miliónov eur, ktoré SE od štátu žiadali. MH Manažment Denníku N napísal, že išlo dokonca o 700 miliónov eur.
Odmena pre Bžána by tak mohla byť viac ako 70 miliónov eur.
MH Manažment však tvrdí, že údaj o vyplatení 64 miliónov eur nie je správny. “Finálnu odmenu advokátskej kancelárii nemožno potvrdiť, nakoľko v súčasnosti arbitrážny súd rozhoduje o výške trov konania,” napísala denníku Scarlett Filipovičová z tejto štátnej firmy. S Bžánom chcú o odmene ešte diskutovať a zohľadnia, či budú musieť platiť trovy.
Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) označil výšku odmeny za neprimeranú a MH Manažment musí podľa neho s právnym zástupcom diskutovať o jej znížení. Či za zmluvu Bačíka odvolá, neodpovedal. “Ďalší postup závisí od týchto rokovaní a ďalšie otázky sú predčasné,” reagoval.
Ministerstvo tvrdí, že odmena pre právneho zástupcu je výsledkom riadnej súťaže a verejného obstarávania na poskytovanie právnych služieb vyhlásenej v polovici roka 2014, keď bol FNM samostatným subjektom a rezort hospodárstva s ním nemal priamy vzťah.
Zníženie odmeny pripúšťa aj Bžán. “Napriek tomu (polovičnej odmene, ako určuje vyhláška) je naša advokátska kancelária pripravená rokovať o znížení odmeny tak, aby sa dosiahol prijateľný kompromis,” avizoval.

Advokát požaduje desiatky miliónov eur, pričom jeho kancelária tvrdí, že uvedená suma je mylná
Minister Žiga sa necíti byť zodpovedný za zmluvu, na základe ktorej má štát platiť advokátovi desiatky miliónov eur.
“V žiadnom prípade necítim zodpovednosť za túto zmluvu, ktorá bola podpísaná ešte v roku 2015, keď som pôsobil na úplne inom úrade. Zároveň nemám pocit, že by v tejto veci už bolo niečo vyplatené. Vyzval som vedenie MH Manažmentu, bývalého Fondu národného majetku (FNM), aby rokoval s právnickou kanceláriou o znížení odmeny,” povedal šéf Ministerstva hospodárstva (MH) SR po dnešnom rokovaní vládneho kabinetu.
Výšku zníženia odmeny pre advokáta však Žiga odmietol spresniť. “Myslím si, že by malo prísť k výraznému zníženiu sumy,” doplnil Žiga s pripomenutím, že bol zachránený majetok v objeme minimálne 700 miliónov eur. “Nechám toto na rokovanie MH Manažmentu. V prípade, že nebudú v rokovaní úspešní, som pripravený do procesu vstúpiť aj ja,” zdôraznil Žiga.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) nepovažuje odmenu pre advokátsku kanceláriu za adekvátnu. Domnieva sa, že rokovaním je možné ju znížiť.
“Myslím si, že, áno, toto je prehnané. Neviem, ako boli nastavené tie zmluvné podmienky, pravdepodobne príliš veľkoryso, ale stále je to zmluvný vzťah, čiže je tu veľký priestor na rokovanie,” uviedla po rokovaní vlády.
Žitňanská si pritom netrúfla povedať, ako by mohla byť odmena v rokovaní znížená.
“Nebolo by seriózne, aby som sa vyjadrovala k tomu, aká by odmena mala byť, lebo nepoznám detailne meritum sporu, neviem, čo všetko tam bolo urobené, aká náročná robota to bola,” zdôvodnila. “Vo výsledku si myslím, že odmena, pokiaľ je to odmena závislá od výsledku, tak závisí od dohody medzi objednávateľom a advokátom, a teraz je to na rokovaní obidvoch zúčastnených,” doplnila ministerka.