Svet 16. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)

Na naše šťastie a zdravie má veľký vplyv trvalý vzťah. Vedci dokonca zisťujú, že šťastné manželstvo dokáže ľuďom predĺžiť život, informuje iDnes.cz
Ilustračné foto

Ruský klasik, Lev Nikolajevič si všimol, že všetky šťastné rodiny sú si podobné a nešťastná rodina je nešťastná po svojom. Ale ako zariadiť aby váš vzťah bol ten šťastný?
Odpoveď na túto otázku hľadajú aj vedci. Tento rok sa vedci pozreli na niekoľko štúdií, ktoré hľadajú odpoveď na to, čo sa deje od nadviazania vzťahu ďalej.
Existuje harvardská štúdia prebiehajúca už od roku 1938. Už skoro osemdesiat rokov štúdia monitoruje skupinu siedmych stoviek mužov a ich rodín, a to po stránkach zdravotných, finančných i psychologických.
„Podobné výskumy sú celkom výnimočné. Skoro všetky projekty tohoto druhu sa rozpadnú už v priebehu prvého desaťročia. Ale súhrou šťastia a vytrvalosti niekoľkých generácií výskumníkov, táto štúdia prežila. Okolo 60 z pôvodných 724 mužov je stále nažive, stále sa zúčastňujú štúdie, väčšine z nich je cez deväťdesiat rokov. A my teraz začíname sledovať viac než dve tisíc potomkov týchto mužov,“ uviedol v roku 2015 Robert Waldinger, v poradí štvrtý vedúci tejto štúdie.
Výsledkom štúdie, ktorá je samozrejme ovplyvnená dobou svojho vzniku je rada publikácií a všeobecných záverov, ktoré stoja za pozornosť. „Najjasnejšia správa, ktorú sme získali z tejto 75 ročnej štúdie, je táto: kvalitné vzťahy nás udržujú šťastnejšími a zdravšími. Bodka,“ podtrhuje dôležitosť takéhoto zistenia Waldinger.
„Akonáhle sme v sledovaní mužov dospeli až do ich ôsmej dekády, chceli sme sa pozrieť späť na ich produktívny vek a zistiť, či by sme vedeli predpovedať, kto dospeje do šťastného zdravého osemdesiatníka a kto nie. A keď sme dali dohromady všetko, čo sme o nich vedeli vo veku 50 rokov, nebola to ich úroveň cholesterolu, ktorá predpovedala, ako zostárnu. Bola to miera, do akej boli spokojní vo svojich vzťahoch. Ľudia, ktorí boli najspokojnejší vo svojich vzťahoch v 50 rokoch, boli tí najzdravší vo veku 80 rokov.“
„Dobré vzťahy ochraňujú nielen naše telo, ale chránia i náš mozog. „A ľudia vo vzťahoch, kde sa jeden na druhého nemôže spoľahnúť, pociťujú úpadok pamäti skôr,“ hovorí Waldinger.
Najjednoduchšia poučka, či váš vzťah vydrží alebo sa rozpadne je táto:

  • frekvencia pohlavného styku – (mínus) frekvencia hádok
  • pokiaľ je výsledok kladný, vzťah vydrží
  • pokiaľ je výsledok záporný, vzťah sa rozpadne

Podľa psychológa Daniela Kahnemana ide o peknú ukážku toho, ako veľmi jednoduchá rovnica môže poslúžiť ako užitočné vodítko pre získanie rýchlej predstavy.
Americký psychológ John Gottman ponúka komplikovanejšiu formulku. Tvrdí, že dokáže s viac než 90% pravdepodobnosťou predpovedať, či vzťah vydrží alebo sa rozpadne.

  • spočítajte všetky pozitívne interakcie s partnerom
  • spočítajte všetky negatívne interakcie s parterom
  • pokiaľ je pozitívnych päťkrát viac, než negatívnych, vzťah vydrží

Gottman tiež študoval interakcie manželských párov. Zistil, že si partneri dávajú v priebehu dňa rôzne možnosti („nahrávky“) k upevneniu vzťahu. U tých úspešných párov zaznamenal „využitie každej príležitosti“ k tomu, aby dali partnerovi najavo svoj záujem a podporu.
Psychologičky z University of California avšak zistili, že nesmierne dôležité je tiež spoločné prežívanie pozitívnych momentov.
V štúdii z roku 2006 analyzovali 79 párov. Najskôr im dali dotazníky a potom ich interakcie natáčali na video. Následne partneri hodnotili, ako sa v priebehu týchto konverzácií cítili.
Výsledok ukázal na dôležitosť spoločného prežívania pozitívnych udalostí.
Pokiaľ chcete, aby vám manželstvo vydržalo, koho by ste si mali vziať? Podľa výskumu Johna Helliwella z americkej Národnej kancelárie pre ekonomický výskum majú najväčšiu šancu také páry, kde partneri jeden druhého označujú za najlepšieho priateľa. Respektíve také páry dosahovali najvyššieho skóre na škále prežívaného šťastia.
Ale i táto štúdia má pehy na kráse. Nedokážeme si z nej jednoznačne odvodiť, čo by sme mali urobiť pre to, aby práve náš priechod onou krivkou života odpovedal maximálnemu prežívanému šťastiu.
Tím amerických psychológov zo Stony Brook Univerzity sa pokúsil zistiť, či to tak skutočne je, že prvá bezhlavá zamilovanosť časom odozneje. A pokiaľ nie, čo majú spoločného páry, ktoré si zamilovanosť uchovali i po desiatich rokoch vzťahu.
V náhodne vybranej vzorke desiatich manželstiev si „veľmi intenzívnu zamilovanosť“ podľa vlastných slov uchovalo 40 % partnerov, v ďalšej vzorke potom 29 % partnerov. Dodajme, že číslo je celkom vysoké i preto, že vedci vyberali iba z manželských párov, ktoré spolu zostali, nie napríklad z párov rozvedených.
Dúfame, že ste nečakali, že vám dáme recept na šťastný vzťah na celý život. To by bola trochu nuda, nie? Môžete ale začať s objavovaním vlastných receptov. Ak sa vedci zaoberajúci sa štúdiom šťastných manželstiev na niečom zhodujú, tak na tom, že stojí za to sa o takýto vzťah snažiť.