Bratislava 12. marca 2019 (HSP/Foto:COOP Jednota)
 
Pôsobenie na vidieku je prirodzenou súčasťou obchodnej politiky COOP Jednoty Slovensko. Rozvoj v regiónoch podporuje aj svojimi nadačnými aktivitami. Popri vlastnom programe určenom lokálnym komunitám vystupuje aj ako generálny partner súťaže Dedina roka, ktorá dnes vstupuje do jubilejného 10. ročníka

Logo

„Vidiek tvorí významnú časť územia Slovenska. Svojou rozmanitosťou v tradíciách, kultúre či svojmu prírodnému rázu sa výraznou mierou podiela na dotváraní celkového obrazu našej krajiny. Pôsobenie v malých či väčších dedinách je pre našu maloobchodnú sieť prirodzené, aj preto sa rôznymi formami snažíme podieľať na ich zveľaďovaní. Program Dedina roka predstavuje pre obce výbornú príležitosť zviditeľniť sa a získať finančný grant určený na ďalší rozvoj,“ uviedol Ján Bilinský, generálny riaditeľ COOP Jednoty Slovensko.
Maloobchodná sieť plní na vidieku aj významnú sociálnu funkciu predovšetkým  zásobovaním obyvateľstva aspoň základnými druhmi potravín. Vo svojich predajniach ponúka aj doplnkové služby, ako možnosť platiť účty (coop kasa) či výber hotovosti (COOP CashBack), ktoré sú u zákazníkov obúbené.
Súťaž Dedina roka vyhlasuje Slovenská agentúra životného prostredia spolu s Ministerstvom životného prostredia SR, Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska. Víťaz súťaže získa okrem prestížneho titulu Dedina roka 2019 aj možnosť reprezentovať SR v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny. Cieľom projektu je povzbudiť obyvateľov k aktívnej účasti na rozvoji svojho domova, zdôrazniť tradície a rozmanitosť kultúry a krajiny vidieckych regiónov, priblížiť snahy obnovy slovenských dedín európskej úrovni a upevniť postavenie vidieka v politike a spoločnosti. Súťaž umožňuje zúčastneným obciam prezentovať celú škálu aktivít, ktoré sa na vidieku odohrávajú. Zúčastniť sa jej môže každá obec SR bez štatútu mesta, ktorá dokáže prezentovať príkladné aktivity uskutočnené v procese obnovy dediny a v zmysle princípov udržateľného rozvoja vidieka. Okrem titulu Dedina roka, 2. a 3. miesta môžu byť v súťaži udelené ocenenia podľa oblastí hodnotenia: Dedina ako partner, Dedina ako hospodár, Dedina ako maľovaná, Dedina ako klenotnica, Dedina ako pospolitosť, Dedina ako hostiteľ, Dedina ako záhrada. Národná hodnotiaca komisia súťaže Dedina roka 2019 môže zvážiť udelenie mimoriadneho ocenenia za pozoruhodné výsledky.
Podrobnejšie informácie o súťaži, vrátane podmienok a pravidiel, termínov a prihlášky obce do súťaže Dedina roka 2019 sú zverejnené na oficiálnom webovom sídle Programu obnovy dediny www.obnovadediny.sk. Uzávierka prihlášok je 30. apríla 2019.
Redakciu informovala Zuzana Peiger Ačjaková z COOP Jednota Slovensko.
 
Príspevok Štartuje jubilejný 10. ročník súťaže Dedina roka, generálnym partnerom projektu je COOP Jednota Slovensko zobrazený najskôr Hlavné správy.