Madrid 25. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Emilio Morenatti)

Starostka katalánskej Barcelony Ada Colauová vyzvala dnes občanov, aby sa v sobotu zapojili do “obrovského zhromaždenia” a ukázali tak jednoznačné, úprimné odmietanie násilia.
Na snímke Ada Colau

Španielsko zažilo týždeň, ktorému dominovali opatrenia a odozvy na smrtiace útoky v Barcelone i jej okolí. Colauová v tejto súvislosti povedala novinárom, že si želá, aby “ľudia úplne zaplnili ulice Barcelony”.
Sobotňajší pochod sa bude niesť pod heslom “No Tinc Por”, ktoré v miestnom katalánskom jazyku znamená “Nebojím sa”. Toto heslo sa stalo po útokoch zjednocujúcim odkazom miestnych obyvateľov.
Pri teroristických útokoch 17.-18. augusta v Barcelone a neďalekom letovisku Cambrils zahynulo 15 ľudí a ďalších vyše 120 utrpelo zranenia. K zodpovednosti za útoky sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS). Osem podozrivých je mŕtvych a štyroch ďalších úrady vyšetrujú, dvoch z nich vo väzbe.
Na pochode sa zúčastnia taxikári, pracovníci záchranných služieb a bežní občania, ktorí v prvých hodinách po útokoch pomáhali, za nimi budú kráčať čelní predstavitelia, dodala starostka Barcelony.
Plán pripojiť sa k pochodu oznámil kráľ Filip VI., španielsky premiér Mariano Rajoy a ďalší celoštátni aj regionálni politici.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.