Wilmington 16. júla 2018 (HSP/RT/Foto: TheLocal.de)
 
Starosta amerického mesta sa ospravedlnil, keď zamestnanci vyhnali skupinu moslimských detí z verejného kúpaliska tvrdiac, že ich hidžáb a nikáb nespĺňajú bezpečnostné normy

Ilustračné foto

Starosta Mike Purzycki z Wilmingtonu v štáte Delaware uviedol, že zamestnanci verejného kúpaliska v meste Foster Brown začiatkom tohto mesiaca vykonali “slabý úsudok”, keď zakázali návštevníkom mať na sebe bavlnené oblečenie. Šlo o arabské deti, s ktorými na kúpalisko prišla riaditeľka letného arabského podporného programu, a keďže mali údajne oblečené bavlnené košele, šortky, hidžáb a šatky, museli opustiť bazén.
Tahsiyn Ismaaeelová, majiteľka a riaditeľka akadémie Darul-Amaanah, ktorá tiež sama nosí hidžáb a nikáb ako pokrývky tela a tváre, pre web Delaware Online povedala, že “v pravidlách kúpaliska sa nepíše nič o tom, že nemôžete plávať v bavlnenom oblečení”. Poukázala tiež na to, že v tom čase aj iné deti mali na sebe bavlnené oblečenie, takže “prečo sa s jej deťmi zaobchádzalo rozdielne”.
Starosta Purzycki sa spočiatku odmietol vyjadriť k prípadu, ale potom sa ospravedlnil s tým, že mesto “by malo byť zodpovedné” za to, čo sa stalo. “Ospravedlňujem sa deťom, ktorým bolo nariadené opustiť mestský bazén kvôli nábožensky požadovanému oblečeniu, ktoré nosili,” povedal vo vyhlásení.
V nedávnej dobe sa v USA udialo viacero podobných prípadov. Začiatkom tohto mesiaca černošská žena v Severnej Karolíne tvrdila, že je rasistické, keď jej sused pred políciou spochybnil jej právo ženy vstúpiť do súkromného bazéna. Zverejnené video viedlo k tomu, že muž stratil prácu a musel odstúpiť z funkcie predsedu združenia majiteľov domov.
V inom prípade v Južnej Karolíne vlani v júni bola žena zatknutá po tom, čo povedala skupine černošských teenagerov, že “nepatria” do verejného bazéna, použijúc tiež rasistické nadávky. Pri zatýkaní navyše policajta sotila do steny a druhého pohrýzla do ruky.
 
Príspevok Starosta sa ospravedlnil za to, že zamestnanci bazéna vyhnali moslimské deti kvôli nevhodnému oblečeniu zobrazený najskôr Hlavné správy.