Gdansk 14. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Wojciech Strozyk)
 
Starosta poľského mesta Gdansk Pawel Adamowicz bojoval v pondelok o život po útoku muža, ktorý ho v nedeľu na charitatívnej akcii bodol do srdca pred stovkami ľudí

Na snímke starosta poľského mesta Gdansk Pawel Adamowicz

Prokuratúra v pondelok oznámila, že 27-ročného útočníka žijúceho v Gdansku obvinila z pokusu o vraždu, napísala tlačová agentúra DPA. Mladík bol predtým päť a pol roka vo väzení za viacero ozbrojených bankových lúpeží. Vyšetrovatelia uňho nevylučujú duševné ochorenie. Mladík svoj čin označil za politickú odvetu.
Po šokujúcom útoku na Adamowicza sú plánované zhromaždenia proti násiliu po celom Poľsku, informovala agentúra AFP.
Starosta (53) utrpel vážne poranenia srdca a rezné rany na bránici a ďalších orgánoch v brušnej dutine. Uviedol to chirurg, ktorý v gdanskej univerzitnej nemocnici päť hodín Adamowicza operoval.
“Starosta Adamowicz je napojený na život zachraňujúce prístroje a nachádza sa vo veľmi kritickom stave. Jeho prognóza prežiť a uzdraviť sa je neistá,” uviedol pre poľskú tlačovú agentúru PAP lekár Jerzy Karpiňski z gdanského regionálneho zdravotníckeho úradu.
Videozáznam zachytáva, ako útočník, ktorý mal podľa polície označenie novinára, vtrhol v nedeľu večer na pódium a vrhol sa na Adamowicza. Ten práve s ostatnými ľuďmi na pódiu mával prskavkami, keďže podujatie s charitatívnou zbierkou vrcholilo.
Muž niekoľkokrát bodol starostu a potom sa s rukami zdvihnutými do výšky víťazoslávne obrátil k davu, ale ochranka ho rýchlo zrazila na zem a zatkla.
Záchranári Adamowicza na mieste činu oživovali a urýchlene odviezli do nemocnice.
Obyvatelia Gdanska po správach, že starosta dostal 15 litrov krvi a potrebuje ďalšiu, zriedkavú skupinu 0 Rh, zaplavili transfúzne stanice.
Adamowicz je starostom mesta Gdansk od roku 1998. Vlani v novembri ho do tejto funkcie zvolili už šiestykrát. V 80. rokoch pôsobil v radoch odborového zväzu Solidarita, ktorý vznikol v gdanských lodeniciach a viedol ho Lech Walesa. Ako starosta podporuje práva komunity LGBT a toleranciu voči menšinám. Minulý rok sa ako jeden z mála poľských starostov zúčastnil na pochode gay pride. Vyjadril tiež solidaritu so židovskou komunitou po vlaňajšom vandalskom útoku na mestskú synagógu.
 
Príspevok Starosta Gdanska je po bodnutí do srdca vo veľmi kritickom stave zobrazený najskôr Hlavné správy.