Moskva 10. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
 
Súčasný moskovský starosta Sergej Sobianin v nedeľňajších voľbách podľa odhadov opäť obhájil svoj úrad. Miestne médiá, ktoré v noci na pondelok citovala agentúra AP, tvrdia, že Sobianin získal takmer 75 percent hlasov, pričom jeho najbližšieho rivala Vadima Kumina podporilo zhruba desať percent voličov.

Na snímke moskovský starosta Sergej Sobianin

Sobianin, ktorý stojí na čele ruskej metropoly od roku 2010, v týchto voľbách nemal vážneho konkurenta – na rozdiel od predošlých volieb v roku 2013, keď popredný opozičný aktivista Alexej Navaľnyj získal viac než 25 percent hlasov. Účasť na nedeľňajších voľbách dosiahla 30 percent, dopĺňa agentúra TASS.
Na víťazstvo potreboval staronový starosta prekonať 50-percentnú hranicu. V Moskve je 7,2 milióna oprávnených voličov, ktorým v nedeľu slúžilo 3808 volebných miestností. Z nich 208 bolo situovaných mimo mesta – v Moskovskej oblasti, Tulskej oblasti, Kalužskej oblasti a Vladimírskej oblasti.
Sobianin (60) sa teší priazni mnohých Moskovčanov za projekty zlepšujúce život v meste vrátane obnovy parkov a úsilia o riešenie dopravných zápch. Starosta však vyvolal aj spory ohľadom plánu na zbúranie stoviek nízkych obytných blokov z éry sovietskeho vodcu Nikitu Chruščova a presťahovanie ich obyvateľov.
Sobianinovi, ktorý je obľúbencom Kremľa, medzitým zagratuloval k víťazstvu i ruský prezident Vladimir Putin. “Počas telefonickej konverzácie ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal Sergejovi Sobianinovi k víťazstvu vo voľbách moskovského starostu,” uviedlo tlačové oddelenie prezidentskej kancelárie.
 
Príspevok Staronovým starostom Moskvy sa stal Sergej Sobianin zobrazený najskôr Hlavné správy.