Tbilisi 27. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)

Gruzínskym premiérom sa dnes opäť stal Giorgi Kvirikašvili, ktorý potvrdil, že sa bude naďalej usilovať o vstup krajiny do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Súčasne mieni pokračovať v snahách o normalizáciu napätých vzťahov so susedným Ruskom, informovala agentúra DPA.

Na snímke Giorgi KvirikašviliNa snímke Giorgi Kvirikašvili

Gruzínsky parlament v sobotu večer vyjadril Kvirikašvilimu dôveru v pomere hlasov 110:19. Dnes ho do funkcie oficiálne vymenoval prezident Giorgi Margvelašvili.

Len mierne upravený kabinet staronového premiéra začne úradovať v priebehu najbližších dvoch dní. V gruzínskom politickom systéme má predseda vlády väčšie právomoci než prezident.

V októbrových parlamentných voľbách s výrazným, vyše 20-percentným náskokom zvíťazila vládnuca stredoľavá strana Gruzínsky sen (GD). Jej poslanci obsadili viac ako dve tretiny kresiel v 150-člennom parlamente.

Najsilnejším konkurentom GD je opozičné Zjednotené národné hnutie (UNM), stredopravá strana bývalého prozápadného prezidenta Michaila Saakašviliho.

Obe dominantné gruzínske strany sú za prozápadné smerovanie krajiny a o jej začlenenie do EÚ a v eventuálne aj do NATO. Vládny Gruzínsky sen sa však zároveň snaží o zlepšenie vzťahov so susedným Ruskom, prioritne v oblasti obchodnej a ekonomickej spolupráce.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.