Petrohrad 30. marca 2018 (HSP/Foto:Nikolaj Starikov Twitter)
 
Nikolaj Starikov, známy ruský spoločenský i politický aktivista, spisovateľ a publicista, autor kníh o starších i novších dejinách, ale aj o ekonomike a geopolitike, predseda Strany veľká otčina a jeden z vodcov hnutia Antimajdan, sa v rozhovore pre ruské Rádio KP vyjadril k studenej vojne medzi Západom a Ruskom, ktorá sa nikdy neprerušovala, no teraz sa stupňuje, pričom odpovedal i na otázku o Slovensku.

Na snímke Nikolaj Starikov

Starikov povedal, že Západ sa rozhodol pre konfrontáciu a demonštruje sebe, svojim občanom a osobitne ruskej elite, že sa s Ruskom nechce dohodnúť a nebude brať do úvahy ruské záujmy: „Toto je priama odpoveď Západu na tú reč, ktorú náš prezident predniesol vo Federálnom zhromaždení, kde boli predstavené nové druhy zbraní a kde Vladimir Vladimirovič opakovane navrhol: Poďme sa dohovoriť! My máme zbrane, no my od vás ani územie, ani nič nepotrebujeme. Potrebujeme rešpekt voči našim záujmom. Západ odpovedá:  Úcta nebude! Nič nebude!“
Odložme ilúzie. Západ nám nie je priateľom
Ďalej Starikov povedal: „Tento demarš hneď po voľbách prezidenta, v ktorých prezident dostal  viac než 76% hlasov, to je demonštrácia toho, že Západu je úplne jedno, ako hlasuje ruský národ. Západ sa rozhodol pre konfrontačný kurz – bez ohľadu na konsolidáciu ruskej spoločnosti okolo prezidenta a národného lídra Vladimira Vladimiroviča Putina. Západ bude naďalej stupňovať túto konfrontáciu. Odložme ilúzie. Západ nám nie je priateľom. Za nepriateľa označil on nás, a nie my jeho, a znižovať túto konfrontáciu sa nechystá ani na sekundu. Preto my nesmieme konať zrkadlovo, ale v našich záujmoch. Nám hovoria: Západ prejavil solidaritu s Veľkou Britániou. Američania ostreľujú Sýriu? Ostreľujú! Ak vystrelia na Sýriu, treba prejaviť solidaritu so Sýriou a vyhostiť 23 amerických diplomatov. Ak niekto niekde niečo urobí – treba prejaviť solidaritu a vyhostiť ich diplomatov. Oni rozumejú iba ráznym odpovediam. No niekedy treba konať v predstihu a určovať tému, a nielen stále reagovať na ich témy, pokúšajúc sa im niečo vysvetliť a dokázať.“
Ako to, že britská vláda dopustila vraždu dvoch ruských občanov a neodstúpila?
„Tento týždeň bola skvelá tlačová konferencia našich diplomatov venovaná kauze Skripaľ,“ pokračoval Starikov: „Tam bol pre mňa osobne objavom jeden náš diplomat, ktorý s britskými partnermi hovoril tak, ako s nimi kedysi hovoril náš Alexander III. – keď ich vôbec k cárovi pustili… Náš diplomat im povedal: To vy nám vysvetlite, čo sa u vás, vo Veľkej Británii, deje. Naši občania prišli do Salisbury, aby sa pokochali krásou močiarov  – prečo vláda Jej veličenstva nedokáže zabezpečiť bezpečnosť svojich a zahraničných občanov v centre ostrova? Prečo britská vláda ešte neodstúpila? My vám nemáme dôvod niečo vysvetľovať a už vôbec nie v lehote 24 hodín. Tak treba postupovať! Treba chápať, že oni si nás budú vážiť, iba ak si my budeme vážiť sami seba,“ vyhlásil Starikov.
Hroby na Slavíne a na Dukle zabránili diplomatickej vojne
Na poznámku redaktora Rádia KP, že na Západe nepanuje jednota, že v zozname krajín, ktoré ruských diplomatov vyhostili, nie sú napríklad Slovensko, Grécko, Rakúsko… , Starikov odpovedal takto:  „Nerobme si ilúzie. Slovensko je najproruskejšia krajina zo všetkých európskych štátov, ktoré som navštívil. Slovenský jazyk je ruskému človeku zrozumiteľný, a český nie.  Ak sa Slovensko nezúčastňuje na vyhostení našich diplomatov,  tak v prvom rade je chlapíkom náš veľvyslanec, ktorý tam pracuje a má dobré vzťahy a po druhé – vďaka našim vojakom, ktorí položili svoje životy za oslobodenie Slovenska. No toto sa nijako neodrazí na našich vzťahoch so Západom. Slovensko je nevýznamná, malá jednotka – pri všetkej úcte k Bratislave. Grécko? Vďaka, že Grécko má dosť suverenity na to, aby nevyhostilo dvoch našich diplomatov. No nerobme si ilúzie. Západ je jednotný, konsoliduje sa,  chcel by sa rozutekať, no Západ za vlasy ťahajú do konfrontácie s Ruskom,“ uzavrel Nikolaj Starikov.
Kto núti Západ kopať jamu Rusku a kto do nej spadne?
Kto ťahá Západ za vlasy do konfrontácie s Ruskom, o tom už v dobe internetu vedia nielen „konšpirátori“. Ako hovorí klasik, ak nevieš, kto ti vládne, zamysli sa, koho neslobodno kritizovať. No čo platí dnes, nebude platiť zajtra. Ruský národ je ako harmonika. Čím viac naň tlačíš, tým viac  sa potom rozvinie do šírky i do krásy. V roku 1945 ruské harmoniky hrali v Berlíne. Príde čas, keď  zahrajú aj v Bruseli, Londýne i Washingtone.
Vladimír Mohorita
 
Príspevok Starikov: „Slovensko je najproruskejšia krajina v Európe, ktorú som navštívil.“ Ruská harmonika sa rozozvučí pred Pentagonom zobrazený najskôr Hlavné správy.