Praha 16. apríla 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Gene J. Puskar)
 
Výkonný riaditeľ kaviarenského reťazca Strabucks Kevin Johnson bol nútený ospravedlniť sa za zatknutie dvojice černošských zákazníkov v jednej z pobočiek firmy vo Philadelphii. Muži boli personálom obvinení z neoprávneného vniknutia do predajne, hoci podľa svojich slov iba čakali na svojho známeho. Incident, ktorý opäť rozvíril diskusiu o rasovom utláčaní, zaznamenali kamery mobilných telefónov a zábery sa vzápätí dostali na internet. Johnson na ich základe sľúbil dôkladné prešetrenie celej záležitosti.

Na snímke logo spoločnosti Starbucks

“Na video natočené zákazníkmi sa mi pozerá ťažko,” uviedol Johnson vo vyhlásení. “Činnosti v ňom nekorešpondujú s hodnotami a cieľmi spoločnosti Starbucks. Dôvody, na základe ktorých boli zavolaní policajti, boli chybné.”
Policajný komisár Richard Ross zatknutie bráni s odôvodnením, že policajti po tom, čo boli privolaní na miesto, museli konať. “Neurobili nič zlé,” nechal sa počuť.
Po príchode policajnej hliadky do kaviarne pracovníci podľa Rossa policajtom oznámili, že obaja muži chceli na toaletu, a keď im bolo povedané, že je len pre zákazníkov, ktorí si niečo objednajú, odmietli opustiť predajňu. “Keď o tom budete logicky uvažovať, tak keď vám zavolá niekto z nejakého podniku s tým, že nechce, aby sa tam nejaký človek ďalej zdržiaval, policajti majú v tomto smere plné právo plniť svoje povinnosti. A to aj urobili,” povedal komisár. Akékoľvek obvinenia z rasovej zaujatosti vylúčil, aj preto, že je sám afroameričan.
Zo zverejnených záberov sa však zdá, že muži boli policajtmi riešení kvôli farbe ich pleti. Zaznievajú na nich aj hlasy, ktoré dvojicu bránia slovami, že nič zlé neurobili. Podľa autorky videá Melissy DePinovej zavolali pracovníci predajne políciu na mužov preto, že si pri čakaní na známeho nič neobjednali.
Dvojica bola krátko po zatknutí prepustená, keď Ross a jeho ľudia zistili, že Starbucks nemieni v spore nijako pokračovať. Spoločnosť sa naopak ospravedlnila, a to ako ústami svojho výkonného riaditeľa, tak i na Twitteri. Johnson k ospravedlneniu pripojil uistenie, že firma svojich zamestnancov pre podobné situácie preškolí.
 

 
Príspevok Starbucks sa ospravedlnil dvojici černochov, údajne na nich zavolali políciu, pretože si nič neobjednali zobrazený najskôr Hlavné správy.